Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

CIA'in eski Moskova şefi, Putin'in yakın çevresinin gizli komplosuyla devrilebileceğini iddia etti: 'Aniden gerçekleşecek. Ve Putin ölmüş olacak'

CIA'in eski Moskova şefi, Putin'in yakın çevresinin gizli komplosuyla devrilebileceğini iddia etti: 'Aniden gerçekleşecek. Ve Putin ölmüş olacak'

Daniel Hoffman böylesi bir komplo hakkında "Aniden gerçekleşecek, Putin ölmüş olacak" diyerek spekülasyonda bulundu
Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 11:30
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yla birlikte (AP)

Bir CIA kaynağı, Vladimir Putin'in kendi yakın çevresinin gizli komplosuyla devrilebileceğini iddia etti.

Eski Moskova istasyon şefi Daniel Hoffman, Rusya'nın Ukrayna'yı istilası başarısız olursa Putin'in yoldaşlarının onu devirmek isteyeceğini iddia etti.

The Independent'ın haberine göre Hoffman, devlet başkanını devirmeye yönelik bu tür herhangi bir girişimin ani, hızlı ve muhtemelen ölümcül olacağını söyledi.

Hoffman, "Bunu yapacak adamlar, önce Putin onları bulup öldürmesin diye bu konuyu çok gizli tutacak" dedi:

"Aniden gerçekleşecek. Ve Putin ölmüş olacak."

Hoffman, The Daily Beast'e şöyle konuştu:

"Kimse 'Hey Vladimir, bırakmak ister misin?' diye sormayacak. Hayır. Kafasına bir çekiç gibi inecek ve ölecek. Ya da sanatoryuma gitme zamanıdır. Onu böyle harcarlar. Yapacakları şey bu."

Putin'in sağlığıyla ilgili devam eden spekülasyonlar, gelecekte de ülkenin lideri olup olamayacağına dair soru işaretlerine yol açıyor.

Hoffman'a göre, Rusya devlet başkanının değiştirilmesi durumunda dikkatle izlenecek üç kilit isim var.

Bunlar, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı sırasında kritik rol oynayan Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Putin'in Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev ve Rusya'nın gizli istihbarat teşkilatı FSB'nin direktörü Aleksandr Bortnikov.

Bir başka eski CIA yetkilisi Ronald Marks da Rusya'nın yeni bir lider bulma yolunda olabileceğini ve bunun da iktidar için "çılgın bir kapışma" başlatacağını söyledi.

Bu açıklamalar, Putin'in Ukrayna'ya açtığı savaş beşinci ayına girmişken geldi. Savaş başlangıçta geniş kesimlerce başarısız bir operasyon olarak görülüyordu ama son zamanlarda Rusya doğuda kazanımlar elde ediyor.

Rus güçleri, cumartesi günü Syevyerodonetsk'in yanarak kararmış kalıntılarının kontrolünü tamamen ele geçirdikten sonra, Doğu Luhansk bölgesinde kalan son Ukrayna mevzilerini de ele geçirmeye çalışıyor.

Pazar günü, Putin üç haftadır Kiev'e ilk kez düzenlenen hava saldırılarını başlatırken, dünya liderleri de G7 zirvesi için Almanya'da bir araya geldi.

Zirveye katılan Boris Johnson, Batılı müttefiklerini Ukrayna konusunda sağlam durmaya çağırdı.

Johnson "Yaşananların sonuçları dünya için çetin" dedi:

"Ancak geri adım atmanın bedeli, Putin'in başarılı olmasına, Ukrayna'nın büyük bölümlerini koparmasına, fetih programına devam etmesine izin vermenin bedeli... Bu bedel çok çok daha fazla olacak ve buradaki herkes bunu anlıyor."


Editörün Seçimi

Multimedya