Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya Başbakanı, Putin’in de bulunacağı G-20 zirvesine katılmaya açık

Almanya Başbakanı, Putin’in de bulunacağı G-20 zirvesine katılmaya açık

Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 14:45
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, G7 zirvesi sırasında hatıra fotoğrafı çektirdi (AP)

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kasım ayında Endonezya’da düzenlenecek G20 zirvesine katılım konusunda açık olduğunu bildirdi.

Ev sahibi Endonezya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zirveye katılmasını engelleme fikrini reddetmişti.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ZDF’e konuşan Scholz, zirvenin boykot edilmesine yönelik çağrılara yanıt verdi.

Başbakan, gelişmiş ve gelişmekte olan büyük ekonomilerden oluşan G20 grubunun dünyadaki gelişmelerle ilgili büyük bir rol oynamaya devam edeceğini ve bunun için işbirliğinin temel olduğunu kaydetti.

Scholz, Almanya’nın bu nedenle G20’nin çalışmalarını sabote etmek istemediğini söyledi.

Ülkesi şu anda G7 zirvesine ev sahipliği yapan Scholz, G20 zirvesine katılıp katılmama konusunda nihai kararı daha sonra vereceğini söyledi.

Scholz, Endonezya’nın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e de davetiye gönderdiğini kaydetti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, G20 zirvesi sırasında Putin ile aynı masada oturmayı reddetmedi ve “Ona fikrimizi doğrudan ifade etmemiz önemli” dedi.

Ursula von der Leyen, “G-20’nin tamamını felç etmek isteyip istemeyeceğimizi dikkatlice düşünmeliyiz” diyerek, bloğun baltalanamayacak kadar önemli bir platform olduğu konusunda uyardı.

G20 ülkeleri dünyadaki toplam ekonomik çıktının yaklaşık yüzde 80’ini oluştururken, G7 ülkeleri yaklaşık yüzde 31’ine katkıda bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya