Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran yanlısı milisler, Suriye’de arama tarama operasyonuna katılmak istemeyen 30 kişiyi gözaltına aldı

İran yanlısı milisler, Suriye’de arama tarama operasyonuna katılmak istemeyen 30 kişiyi gözaltına aldı

Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 12:15
İran’a bağlı milisler eski er-Rahba Kalesi’nin içerisinde silah ve mühimmat saklıyor (Suriye İnsan Hakları Gözlemevi)

İranlı milisler, Deyrizor kırsalında yer alan Badia'da (çöl) arama tarama operasyonuna katılmayı reddeden kendi saflarındaki yerel savaşçılarına karşı gözaltı furyasına devam ediyor. 30’a yakın Suriyeli, Ebu Kemal, es Salihiyye ve es- Suveyda çölüne gitmeyi reddettikleri için gözaltına alındı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, 2 ila 22 Haziran tarihleri arasında DEAŞ unsurlarının Badia’ya 11 saldırı düzenlediği ve bu saldırılarda bir sivilin hayatını kaybettiği, 14 sivilin ise yaralandığı aktarıldı. Ayrıca rejim güçleri ve müttefik unsurlardan 42’sinin öldüğü, 31‘inin ise yaralandığı aktarıldı.

Badia’nın Cebel el-Beşeri bölgesinde DEAŞ hücrelerini arama ve tarama operasyonları sürüyor. Rejim güçleri helikopter destekli operasyonda İran yanlısı milislerle, çölün ayrı bölgelerinde saklanan örgüt üyelerini yakalamak için bölgede çobanlar tarafından kullanılan terk edilmiş evlere baskınlar düzenliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya