Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

G7, Rusya’nın Belarus’a nükleer savaş başlığı taşıyabilecek füzeler gönderme planlarından endişeli

G7, Rusya’nın Belarus’a nükleer savaş başlığı taşıyabilecek füzeler gönderme planlarından endişeli

G7: Ukrayna’ya verilen destek sürecek
Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 18:00
G7 liderlerinin toplantısından bir kesit (AP)

G7 ülkelerinin liderleri, Almanya’da düzenlenen zirvenin ardından yayımlanan bildirgede Rusya karşısında Ukrayna’ya verilen desteğin süreceğini vurguladı.

Söz konusu bildirgede, “Ukrayna’ya gerektiği sürece finansal, insani, askeri ve diplomatik destek sağlamaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Salı gününe kadar devam edecek olan G7 zirvesinin ana konularından biri, Ukrayna’da savaşın tırmanması ve dünya çapında enerji ve gıda fiyatlarını artırması nedeniyle Batı’nın birliğini yeniden tesis etmek ve Rusya üzerindeki baskıyı artırmak oldu.

Zirvede ayrıca, Rusya’nın küresel gıda krizini şiddetlendirmemek için tahıl sevkiyatlarının Ukrayna’dan ayrılmasına izin vermesi gerektiği vurgulandı.

G7 liderlerinin bildirgesinde, “Rusya’yı acilen tarım ve ulaşım altyapısına yönelik saldırılarını durdurmaya ve Karadeniz’deki Ukrayna limanlarından tahıl taşıyan gemilerin serbest geçişine izin vermeye çağırıyoruz” denildi.

Liderler ayrıca, Rusya’nın önümüzdeki aylarda Belarus’a nükleer savaş başlığı taşıyabilecek füzeler teslim etme planlarından ciddi endişe duyulduğunu belirtti.

Bildiride, rızaları olmadan Rusya’ya götürülen Ukrayna vatandaşlarının güvenli bir şekilde ülkelerine geri gönderilmesine derhal izin verilmesi talep edildi.

G7 kaynaklarına göre, Elmau Sarayı’nda bir araya gelen devlet ve hükümet başkanları, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile video bağlantısı aracılığıyla görüştü.

Zelenskiy, dünya liderlerini Rus işgalini yıl sonuna kadar sona erdirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çağırdı.

Rusya’ya karşı ağır yaptırımlara devam etmek gerektiğini söyleyen Zelenskiy, baskıyı azaltmamanın önemini vurguladı.

Zelenskiy daha sonra Telegram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ise, “G7 ülkelerinin yaptırımlar konusunda tutarlı bir duruşu olması bizim için önemli. Rusya tarafından ihraç edilen petrolün fiyatı sınırlandırılarak bunlar daha da güçlendirilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise konuya ilişkin Twitter’da şunları yazdı;

“G7 olarak Ukrayna’nın yanındayız ve desteğimizi sürdüreceğiz. Bunun için hepimizin zorlu ama gerekli kararlar alması gerekiyor. Putin üzerindeki baskıyı artırmaya devam edeceğiz. Bu savaş bitmeli.”

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “Devlet Başkanı Zelenskiy, şu anda müzakere zamanı olmadığı konusunda çok net bir yanıt verdi. Ukrayna bunu yapacak durumda olduğunda, yani temelde yeniden güçlü bir pozisyon oluşturduğunda müzakere edecek” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya