Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BMGK, Rusya’nın Ukrayna’ya son saldırısı için acil toplantı kararı aldı

BMGK, Rusya’nın Ukrayna’ya son saldırısı için acil toplantı kararı aldı

Salı, 28 Haziran, 2022 - 09:00
Ukrayna’nın Kremençuk bölgesindeki bir alışveriş merkezine yapılan saldırı (EPA)

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya’nın Ukrayna’ya son saldırısının ardından acil toplanma kararı aldı.

BMGK’nın dönem başkanı Arnavutluk, Kremençuk bölgesinde bulunan bir alışveriş merkezindeki sivilleri hedef alan füze saldırısının Salı günü akşam saatlerinde yapılması planlanan toplantının ana gündem maddesi olacağını belirtti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Arnavutluk sözcüsü, Kiev’e düzenlenen saldırıların toplantıda ele alınacağını belirtti.

Ukraynalı yetkililer, Kremençuk’ta kalabalık bir alışveriş merkezine yapılan füze saldırısı dahil olmak üzere saldırılarda 28 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, alışveriş merkezine yapılan saldırıyı kınayarak saldırının ‘açıkça bir terör eylemi’ olduğunu belirtti.


Telegram uygulaması üzerinden açıklama yapan Zelenskiy, alışveriş merkezine yapılan saldırının ‘Avrupa tarihindeki en büyük terör saldırılarından biri olduğunu’ belirtti. Zelenskiy, saldırı anında sivillerin alışveriş merkezinde olduğunu, kadın ve çocukların da hedef alındığını açıkladı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, saldırının daha fazla can kaybına neden olması için alışveriş merkezinin en yoğun saatinde planlandığını açıkladı.

G7 ülkeleri, çok sayıda kişinin ölümüne neden olduğu saldırıda Rusya’yı savaş suçu işlemekle suçladı.

Almanya’nın güneyinden bir araya gelen liderler, yaptıkları ortak açıklamada “Masum sivillere yönelik herhangi bir ayrım gözetilmeksizin yapılan saldırılar bir savaş suçudur. Bu iğrenç saldırıyı kınıyoruz. Rusya Devlet Başkanı Putin, bu saldırıdan sorumlu tutulmalıdır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya