Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pakistan'da terör operasyonunda 2 asker öldü 7 terörist etkisiz hale getirildi

Pakistan'da terör operasyonunda 2 asker öldü 7 terörist etkisiz hale getirildi

Salı, 28 Haziran, 2022 - 07:00
12 Mayıs 2022'de Karaçi'de bombalı saldırı gerçekleştirilen alanı koruyan Pakistan güvenlik güçleri. (EPA)

Pakistan ordusunun, ülkenin kuzeyinde yer alan Veziristan eyaletinde silahlı milislere yönelik düzenlediği operasyonda ‘7 terörist öldürüldü’ iki asker yaşamını yitirdi.  

Pakistan ordusundan yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri Veziristan'ın Gulam Han Kalle bölgesinde teröristlere yönelik operasyon düzenledi. Çıkan çatışmada, askerlere silahlı saldırıda bulunan 7 terörist etkisiz hale getirilirken 2 asker hayatını kaybetti. Açıklamada, söz konusu operasyonda çok sayıda silah, patlayıcı madde ve mühimmat ele geçirildiği kaydedildi. Operasyonun, daha önce güvenlik güçlerine yönelik terör eylemlerine iştirak ettikleri için aranan teröristlere dair istihbarat bilgilerinden hareketle gerçekleştiği belirtilen açıklamada, saldırganların hangi örgüte mensup olduğuna dair ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı. 

Pakistan ordusu iki gün önce Kuzey Veziristan'ın Dossali bölgesinde düzenlenen operasyonda 4 saldırganın etkisiz hale getirildiğini duyurmuştu. Pakistan Talibanı ve Pakistan Hükümeti 31 Mayıs 2022 tarihinde süresiz bir şekilde ateşkes ilan etmişti. Raporlar, Pakistan Taliban’ının Kabil görüşmelerinde, Pakistan Hükümeti’nin Kuzey Veziristan’daki bazı aşiret bölgelerini idari yapılara entegre etmemesi gerektiğinde ısrar ediyor. Pakistan hükümeti ise, ülkenin bazı bölgelerinden geri çekilmenin ancak anayasa değişikliği ile mümkün olabileceğini ve bunun mümkün olmadığını ifade ediyor. Kabil’de taraflar henüz bu konuda uzlaşı sağlamamış olsa da iletişim sürdürülmesi gerektiği konusunda anlaştılar. Pakistan Talibanı liderleri basına yaptıkları açıklamada, ateşkesin süresiz olarak devam etmesini onaylamayacaklarını söylediler. Pakistan hükümeti ve Pakistan Talibanı arasındaki görüşmeler, Afganistan’ın başkenti Kbail’de geçtiğimiz mayıs ayında başlamıştı. Daha sonra müzakerelere Kuzey Veziristan’daki aşiretleri temsil eden 53 kişilik bir heyet de katıldı ve 31 Mayıs tarihinde süresiz ateşkes ilan edildi. Ancak Kuzey Veziristan’da ateşkesin ilan edilmesinden bu yana, aşırılık yanlısı örgütlerle Pakistan ordusu arasında 4 çatışma yaşandı.  


Editörün Seçimi

Multimedya