Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudanlılar askeri yönetime karşı 30 Haziran’da ‘milyonluk gösteriye’ hazırlanıyor

Sudanlılar askeri yönetime karşı 30 Haziran’da ‘milyonluk gösteriye’ hazırlanıyor

Salı, 28 Haziran, 2022 - 07:45
Cumartesi günü başkent Hartum’da askeri yönetim karşıtı gösteriden bir kare. (AP)

Sudan’da ordunun yönetime el koymasına itiraz eden sivil güçler 30 Haziran’da ‘milyonluk bir gösteri’ düzenlemek için hazırlıklarını sürdürüyor. Sudan’daki siyasi güçler ve sivil toplum kuruluşları, 30 Haziran’daki devasa gösterilerin, ülkedeki güç dengesini sivillerin lehine değiştirmesini umuyor.  

İktidardaki askeri yönetimin 30 Haziran’da başkent Hartum’da sıkı güvenlik tedbirlerine başvuracağı değerlendiriliyor.  

Sivil muhalif koalisyon Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) başta olmak üzere, direniş komiteleri, meslek örgütleri, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları, ordunun ülkedeki iktidarını sonlandırmak için 30 Haziran’daki ‘milyonluk gösteriye’ iştirak edeceklerini duyurdu.  

30 Haziran’da başkent Hartum’un dört bir yanından hareket edecek olan göstericilerin, barışçıl eylem çerçevesinde Başkanlık Sarayı’na yürümesi planlanıyor. Ülke genelinde farklı şehirlerde de halk sokaklara inerek ‘darbeci yönetimi’ protesto edecek. Sudan Sendikalar Birliği, ‘iktidarın sivillere devredilmesi mücadelesi’ ile dayanışma amacıyla, tüm sendika üyelerinin yarından itibaren ‘sivil direniş’ çerçevesinde genel greve gideceğini duyurdu. Aktivistler sosyal medyada ‘milyonluk yürüyüşle’ ilgili binlerce paylaşım yaptı. Sosyal medyada yaygınlaşan paylaşımlarda, ‘ordunun iktidarı sivillere devrederek kışlalarına dönmesi’ talep edildi. Bazı aktivistler de 25 Ekim’de ordunun iktidarı ele geçirmesinin ardından öldürülen göstericilerin intikamının alınması çağrısında bulundu.  

Özgürlük ve Değişim Güçleri liderlerinden Vecdi Salih, ‘’Askeri darbenin sonlandırılması için sokaklara itimat ediyoruz. 30 Haziran halkımızın direnişinin dönüm noktalarından biri olacaktır. Çünkü yönetimin askerlerle paylaşılamayacağını ve iktidarın zorla ele geçirilmesinin kabul edilmeyeceğini göstereceğiz. Halkımızın fedakarlıklarının heba olacağı hiçbir müzakereye yanaşmayacağız. Ordunun iktidarını sonlandırmak için aramızdaki anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp birlikte hareket etmeliyiz.’’ diye konuştu.  

Hartum’daki halk direniş komiteleri de ‘milyonluk gösteriye’ katılım çağrısı yaparak, sivil toplumun askeri yönetime karşı tek bir cephede yer almasının zorunlu olduğunu vurguladı. Direniş komiteleri, Hartum’un merkezi ile Üm Derman ve Bahri bölgelerinde toplanacak göstericilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüyeceğini kaydetti. Göstericilerin slogan olarak, ‘’Müzakerelere hayır! Ordunun iktidarı meşru değildir, orduyla anlaşmaya hayır’ sözlerini sarf edeceği belirtildi. Sudan’da askeri darbe karşıtı gösterilerde şu ana kadar en az 100 kişi yaşamını yitirdi binlerce kişi gerçek mermiyle yaralandı. İktidardaki askeri yönetim bu ayın başında olağanüstü hali kaldırdığını ve siyasi tutukluları serbest bırakacağını açıklasa da sivil muhalefet, askeri yönetimin sözünde durmadığını öne sürüyor. 30 Haziran 2019’da gerçekleştirilen devasa gösteriler, Askeri Geçiş Konseyi’ne, sivillerle müzakereye gitmesi için büyük bir baskı oluşturmuştu. 


Editörün Seçimi

Multimedya