Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, BRICS'e katılmak için başvuruda bulundu

İran, BRICS'e katılmak için başvuruda bulundu

Salı, 28 Haziran, 2022 - 11:30
BRICS toplantısı (AP)

İranlı bir yetkili Pazartesi günü ülkesinin, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu ekonomi örgütü BRICS'e katılmak için başvuruda bulunduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran'ın BRICS üyeliğinin herkese fayda sağlayacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da dün yaptığı açıklamada, Arjantin'in de BRICS'e katılmak için başvurduğunu söyledi.

Rusya uzun süredir Asya, Güney Amerika ve Ortadoğu ülkeleri ile yakın ilişkiler kurmaya çalışıyor. Rusya'nın bu hamlesi Avrupa, ABD ve diğer ülkelerin Ukrayna'yı işgali nedeniyle uyguladığı yaptırımlar sonrası hız kazandı.


G7 liderleri, Rusya'nın Kremençuk'taki alışveriş merkezini vurmasını 'savaş suçu' olarak nitelendirdi

Öte yandan Ukrayna'nın Kremençuk kentinde bir alışveriş merkezinin Rus füzeleri tarafından vurulmasının ardından G7 liderleri yaptıkları ortak açıklamayla saldırıyı "savaş suçu" olarak nitelendirerek kınadı.

Almanya'da devam eden G7 zirvesinde Ukrayna'ya gerektiği sürece mali, insani, askeri ve diplomatik destek sözü verilirken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Rus güçlerinin Kremençuk kentinde 1000'den fazla sivilin bulunduğu alışveriş merkezini vurduğunu duyurdu.

G7 liderleri, yaptıkları ortak açıklamayla, alışveriş merkezine yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınadıklarını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya