Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Seyyide Cebel Buluşmaları: İran işgalinin temsilcisi Lübnan'ı bir posta kutusu yapmakta ısrarcı

Seyyide Cebel Buluşmaları: İran işgalinin temsilcisi Lübnan'ı bir posta kutusu yapmakta ısrarcı

İsmail Heniyye’nin açıklamalarına itiraz eden Seyyide Cebel Buluşmaları, Cumhurbaşkanı Avn’in Heniyye’yi kabul etmesini eleştirdi
Salı, 28 Haziran, 2022 - 09:45
Seyyide Cebel Buluşmaları’nın daha önceki toplantısından bir kare (NNA)

Eski milletvekili Fares Said’in başkanlığındaki Lübnan Maruni Hristiyan Kültür Derneği'nin platformu ‘Seyyide Cebel Buluşmaları’  Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin başkent Beyrut'tan yaptığı ‘meydanların birliği’ konusundaki açıklamalarını reddederek, ‘Lübnan'ın bölgesel çatışmalara sokulmasına ve bölünmenin körüklenmesi için Lübnan'daki Filistin faktörünün yeniden kullanılmasına’ karşı uyardı.

Geçtiğimiz hafta Beyrut'a yaptığı ziyarette Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile bir araya gelen Hamas lideri Heniyye, Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis Başkanı Nebih Berri ve geçici hükümetin Başbakanı Necib Mikati tarafından da kabul edildi. Ayrıca Hizbullah'ın düzenlediği etkinliklere katılan Heniyye, geçtiğimiz Pazar günü, Lübnan’ın güneyindeki Sayda (Sidon) şehrinde düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada Arap ülkelerine sert eleştirilerde bulundu. Heniyye, buradaki konuşmasında,  İsrail’in yeni bir saldırı başlatması halinde Hamas'ın İsrail'e 5 dakika içinde 150 adet roket fırlatacağını söyledi.

Seyyide Cebel Buluşmaları, dün yapılan toplantısında, ‘İran işgalinin temsilcisi’ olarak tanımladığı Hizbullah’ın, Lübnan'ı sadece dışarıya değil, aynı zamanda içeriye de siyasi mesajlar göndermek için bir savaş alanı ve posta kutusu yapmakta ısrar ettiğini vurguladı. Seyyide Cebel Buluşmaları Hizbullah’ın Heniyye’nin ‘Lübnan'ı uzaktan ya da ilgilendirmeyen, aksine onu bir kez daha bölgesel çatışmaların içine çeken ve Lübnan için yıkıcı siyasi, güvenlik ve sosyo-ekonomik yansımalarından kurtulamadığı iç savaşın patlak vermesine yol açan Filistin meselesiyle ilgili içerideki bölünmeyi yeniden hortlatan’ Lübnan ziyaretini organize ettiğine ve sponsor olduğuna dikkat çekti.

Seyyide Cebel Buluşmaları toplantısında yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan’daki faaliyetleri Filistin Yönetimi tarafından boykot edilen İsmail Heniyye’yi kabul etmek için bolca zaman buluyor. Cumhurbaşkanı Avn, Heniyye’nin ziyaretini resmileştirdi ve ülkelerinin bölgesel mesajların gönderildiği bir platform olmasını ya da dış ve yerel faktörler nedeniyle iç savaşlar için bir zemin olmasını istemeyen Lübnan halkının çoğunluğunun ziyareti kınamasını ve reddetmesini ört bas etti” denildi.

Seyyide Cebel Buluşmaları, Lübnan'daki tüm siyasi ve dini liderlere, hem Lübnanlıların hem de Filistinlilerin güvenliğini sağlamak için Lübnan ve Filistin tarafında bölünmenin üstesinden gelinmesinin ya da en aza indirilmesinin ardından Hizbullah’ın Lübnan'daki Filistin meselesiyle ilgili bölünmeyi yeniden ortaya çıkarma çabalarının tehlikesine ilişkin farkındalık oluşturulması için çağrıda bulundu. İran’ın bölge politikalarına giderek daha fazla müdahil olması karşısında Lübnan'ın siyasi hoşgörü göstermesinin sonuçlarına karşı bir kez daha uyaran Seyyide Cebel Buluşmaları, başta Meclis çatısı altında olanlar olmak üzere egemen ve ulusal güçleri, Lübnan'ı yaşadığı ciddi krizlerden kurtarmasını sağlayacak, Taif Anlaşması ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Lübnan'a ilişkin 1559, 1701, 1680 ve 1757 sayılı kararlarının yanı sıra Arap Barış Girişimi'ne bağlılık çerçevesinde bir yol haritası benimsemeye çağırdı. Bunun dışındaki tüm yolların Lübnan'ı daha fazla bölünmeye, çöküşe ve gerilemeye götüreceğinin altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya