Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

G7 liderleri Çin’i kınamaya hazırlanıyor

G7 liderleri Çin’i kınamaya hazırlanıyor

Salı, 28 Haziran, 2022 - 14:30
Almanya’daki Elmau Sarayı’nda bir araya gelen G7 liderlerinin bir çalışma oturumu (AP)

ABD’li üst düzey bir yetkiliye göre, Almanya’da düzenlenen G7 zirvesinde bir araya gelen liderler bugün yayınlanacak zirve bildirisinde Çin’in ‘zararlı’ uluslararası ticaret uygulamalarını kınamaya hazırlanıyor.

Söz konusu yetkili, dünya liderlerinin ‘Çin’in şeffaf olmayan, piyasayı bozan endüstriyel direktiflerinin yol açtığı zararları kabul eden, G7 bağlamında benzeri görülmemiş bir ortak açıklama yayımlayacaklarını’ söyledi.

ABD’li yetkili, “Liderler, şirketler ve işçiler için adil rekabet koşullarını sağlamak için koordineli bir yaklaşım geliştirmek için birlikte çalışmaya söz verecek. Liderler ayrıca, G7 için emsal teşkil eden, Çin’in düşük ve orta gelirli ülkeler için bir borç tuzağı kurmadaki rolünü tartışacaklar” dedi.

Yetkili ayrıca, G7’nin taahhütleri arasında, Sincan’da olduğu gibi devlet destekli zorla çalıştırma da dahil olmak üzere zorla çalıştırmayı küresel tedarik zincirlerinden kaldırma çabalarını hızlandırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan bir Beyaz Saray yetkilisi ise, liderlerin Rus petrolüne fiyat sınırı konulmasına ilişkin bir mekanizma kurmayı amaçlayan çalışmalar başlatacaklarını duyurdu.

Beyaz Saray yetkilisi, “G7, diğer ülkeler ve özel sektörle istişare halinde böyle bir tavanın belirlenmesi amacıyla bakanlardan çalışmalarını isteyecek” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya