Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

G7, Rus gazına tavan fiyat koymayı planlıyor

G7, Rus gazına tavan fiyat koymayı planlıyor

Salı, 28 Haziran, 2022 - 11:45
Almanya'daki G7 toplantılarına katılan ülke grubunun liderleri (AP)

G7 liderleri  Rus doğal gazının satın alınmasına dair tavan fiyat uygulama olasılığını incelemeleri için bakanlarına talimat vermeye hazırlanıyorlar.

Bloomberg haber ajansına göre, bu yetkinin G7 Zirvesi’nin sonunda açıklanması bekleniyor. Kaynak, bu adımın Rusya'nın enerji ihracatından elde edeceği faydayı nasıl sınırlayacağına dair daha geniş tartışmaların bir parçası olarak geliyor.

G7 Zirvesi sonunda Rus ham petrolüne tavan fiyat uygulayacak bir mekanizmaya da atıfta bulunulması bekleniyor.

G7 ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Kanada ve Japonya gibi ülkeleri içeriyor.

Bu bağlamda Rus petrol tankerleri filosu, Rusya'nın Batı'nın yaptırımlarını ve deniz trafiği üzerindeki kısıtlamalarını aşmanın yollarını bulması nedeniyle Şubat ayı sonlarında Ukrayna'yı işgal etmeden önce normal operasyonlarına geri döndü.

Bloomberg, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Batılı ülkeleri Rusya'nın mali gelirlerini azaltmayı amaçlayan ve savaşı finanse edemeyecek şekilde çeşitli yaptırım paketleri uygulamaya teşvik ettiğini bildirdi. Sofcomflot filosunun işletme oranlarındaki artış, Rusya'nın ekonomik yaptırımlara adaptasyondaki başarısının en son kanıtı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Rus nakliye şirketi Sovcomflot borçlarını ödeyebilmek için 110 tankerden 14’ünğ sattığını duyurdu. Bu tankerler, petrol ürünlerini çeşitli yönlerde taşıyan küçük gemilerden ve iki milyon varilden fazla ham petrol taşıyabilen dev gemilere kadar çeşitlilik gösteriyor. Aframax tanker filosu dünyanın en büyüğü.


Editörün Seçimi

Multimedya