Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

G7 liderleri, 2022 sonuna kadar bir ‘İklim Kulübü’ kurma konusunda anlaştı

G7 liderleri, 2022 sonuna kadar bir ‘İklim Kulübü’ kurma konusunda anlaştı

Salı, 28 Haziran, 2022 - 15:00
G7 liderleri (EPA)

G7 liderleri tarafından bugün yayımlanacak zirve bildirisi taslağına göre, liderler 2022 sonuna kadar Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından önerilen ‘İklim Kulübü’ kurma konusunda anlaştı.

DPA tarafından görülen taslakta, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD liderleri, açık ve işbirliğine dayalı bir uluslararası ‘İklim Kulübü’ hedeflerini desteklediğini ve 2022 sonuna kadar kurulması için ortaklarla birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Üç günlük bir zirve için Almanya’da liderleri ağırlayan Scholz, iklim değişikliği konusunda daha hızlı hareket etmek isteyen ülkelerin birlikte çalışmalarını sağlamak için kulübün kurulmasını önerdi.

Taslağa göre liderler, 2030 yılına kadar yüksek oranda karbondan arındırılmış bir karayolu sektörü ve elektrik sistemlerinin 2035 yılına kadar ağırlıklı olarak sıfır karbon olmasını sağlamayı kabul etti.


Editörün Seçimi

Multimedya