Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail siyaseti ve güvenliği, Gazzeli işçiler konusunda bölünmüş durumda

İsrail siyaseti ve güvenliği, Gazzeli işçiler konusunda bölünmüş durumda

Salı, 28 Haziran, 2022 - 12:30
Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'dan İsrail'e geçen Filistinli işçiler. (AFP)

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli işçilerin kotasını artırma konusunda İsrail'deki siyasi ve güvenlik düzeyleri arasında bölünme yaşanıyor. İbranice yayın yapan Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre

siyasi düzeyde, işçi kotasının kademeli olarak yükseltilmesi planının fayda sağlayacağı ve Hamas’ın gelişen işçi hareketinin ekonomiyi desteklemede önemli bir faktör olduğunu dikkate alıp herhangi bir gerilimden uzak duracağı görüşü hakim. Zira söz konusu plan zor ve kötüleşen ekonomik durumla karşı karşıya olan Gazze Şeridi'ne ayda 90 milyon şekel getiriyor.

Ancak bunun aksini düşünen güvenlik yetkilileri, Gazze Şeridi'ndeki iktidarın gerilimi artırmaya niyetlenmesi halinde bunun ekonomik gerçeklikle çelişeceğini savunuyorlar. Güvenlik kanadına göre işçi sayısı tansiyonun yükselmesine sebep olmayacak.

Tartışma, İsrailli yetkililerin Gazze Şeridi'nden ek 2 bin işçinin İsrail'de çalışmasına izin vermesinden bir gün sonra geldi. 20 bin kişinin İsrail'de çalışmasına izin verecek bir planın parçası olarak bu sayı 14 bine yükseltildi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, güvenlik durumu değerlendirilip koşulların yerine getirilmesi şartıyla Gazze sakinleri için çalışma ve ticaret izinlerinin sayısını artırmaya karar vermişti. 

İsrail’in son adımı, Başbakan Naftali Bennett'ın Knesset'in Dışişleri ve Savunma Komitesi'ndeki görüşmede yaptığı açıklamadan iki hafta sonra geldi. Bennett bu görüşmede Gazze'den İsrail'e giren işçi sayısının 15 bine çıkarılması talimatını verdi. Bu karar daha sonra güvenlik teşkilatında görüşülerek Gantz'ın onayı ile kabul edildi.

İsrail kaynakları, işçileri Gazze'den çıkarma planının, güvenliği sağlamak için ekonomik barışa dayanan ve siyasi barışı göz ardı eden bir hükümet planı çerçevesinde geldiğini aktardı.

İsrail, iktidardaki "Hamas" hareketini olası bir tırmanışa karşı dizginlemek amacıyla Gazzelilerin ekonomik durumunu iyileştirmeyi hedefliyor.

Altı ay önce Gazze'den gelen Filistinli işçilerin sayısı 5 bini geçmiyordu. O zamandan beri birkaç ayda sayı bir birkaç bin daha arttı.

Gazze'deki Çalışma Bakanlığı, işçiler için yeni izinler verildiğini doğruladı. Bakanlığın açıklamasında, İsrail tarafından açıklanan yeni çalışma izinlerinin, 26 yaşın üzerindeki evli çiftler için geçerli olduğu belirtildi. İsrail’in işçide aradığı diğer şartlar arasında memur olunmaması, olamaz, sabit bir geliri bulunmaması, adli seyahat yasağı getirilmemiş olması, 60 yaşını geçmemesi ve gerçek bir ticari sicil kaydına sahip olunması yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya