Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsveç’teki Kürt diasporasının NATO endişesi

İsveç’teki Kürt diasporasının NATO endişesi

Salı, 28 Haziran, 2022 - 12:45
İsveç Kürt diasporası Kürtlerin bir satranç piyonu olmaktan endişe duyuyor (Arşiv)

İsveç Kürt diasporası, Batı'nın Türkiye'nin desteğini kazanmak için taviz vermesi halinde Stockholm'ün NATO'ya katılma hedefiyle ilgili müzakerelerde piyon haline geleceklerinden endişe duyuyor.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline yanıt olarak NATO üyeliği için başvurması, müttefik liderler tarafından "tarihi bir an" olarak memnuniyetle karşılandı.  Ancak her iki ülkenin, Kürt militanlarına (PKK) verdiği destek ve Ankara'nın 2019'da Suriye'ye girmesiyle getirilen silah ambargosundan dolayı Türkiye'nin muhalefetiyle karşı karşıya kaldı.

Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesinin İskandinav temsilcisi Şiar Ali, “Kürtlerin müzakere masasına getirilmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı. Üç gün sürecek NATO zirvesinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması için 30 üye ülkenin tamamının onayı vermesi gerekiyor. Türkiye, 70 yılı aşkın bir süredir NATO üyesi.

İsveç’te 100 bini aşkın Kürt bulunuyor. Socholm’ün PKK’ya  verdiği destek Ankara ile ilişkilerden uzun süredir bir tartışma konusu. 1984’ten bu yana Türkiye’de 40 binden fazla cana neden olan isyanı başlatan PKK, Avrupa Birliği ülkelerinin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

NATO görüşmeleri devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolünde olan yerlere yeni bir harekat başlatma açıklamasından bulundu.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'dan duyduğu hoşnutsuzluğun yanı sıra ABD, Fransa ve Almanya'nın YPG'nin ana gövdesini oluşturduğu SDG ‘ye verdiği destekten rahatsız. Tüm bu sebepler, Türkiye'yi memnun etmek ve İsveç'in NATO'daki konumunu güvence altına almak için bedel ödeyebileceklerinden korkan bazı Kürtler arasında endişelere yol açtı.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Eş Başkanı Ahmet Karamûs, “Kürtlerin siyasete kurban gitmesinden korkuyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya