Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Scholz: G7 demokratik ülkelerin gücünü gösterdi

Scholz: G7 demokratik ülkelerin gücünü gösterdi

Salı, 28 Haziran, 2022 - 16:00
Almanya Başbakanı Olaf Scholz (AP)

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, G7 Zirvesi’nin demokratik ülkelerin gücünü gösterdiğini dile getirdi.

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Elmau Sarayı'nda düzenlenen Zirve’nin sonunda, yaptığı açıklamada Scholz, bugün zirvenin sonuçlarının ‘demokratik ittifakların büyük gücünü’ gösterdiğini söyledi.

Demokrat Sosyalist politikacı, “Elmau, G7 ve burada birbiriyle işbirliği içinde olan ülkeler açısından oldukça iyiydi” dedi. Grup ülkelerinin zamanı iyi değerlendirdiğine dikkat çekti.

Scholz, zirveye Hindistan, Endonezya, Arjantin, Senegal ve Güney Afrika gibi başka ülkeler de katıldığı için katılımın grup ülkeleriyle sınırlı kalmamasının da önemli olduğunu belirtti.

Yeni ittifaklar kurulmasından bahseden Scholz, “Diyalog dengeliydi, çünkü bu çok çok önemli” şeklinde konuştu.

Öte yandan “Putin'in kazanmasına izin verilmemeli” diyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a göre dünyanın önde gelen sanayi güçleri, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için ağır bir bedel ödeyeceği konusunda söz verdi.

Scholz, Zirve’nin ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında, “G7, Ukrayna'ya destek verme konusunda birleşiyor. Başkan (Vladimir) Putin ve rejimi için bu savaşın siyasi ve ekonomik maliyetini artırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya