Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Saudi Aramco: Dünya çapında güvenilir bir enerji tedarikçisi

Saudi Aramco: Dünya çapında güvenilir bir enerji tedarikçisi

Salı, 28 Haziran, 2022 - 16:15
Saudi Aramco, stratejik planları ve etkin kriz yönetimi sayesinde büyük başarılar elde etti (Şarku’l Avsat)

Tedarik zincirleri, ülkeler ve bireyler için uluslararası ticaretin temellerini oluşturma ve geliştirmede stratejik bir rol oynar.

Bu, hammaddelerin kaynağından ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar rekabet edebilirlik, sürdürülebilirlik ve kalite yaratmak için gerekli tedarik zinciri unsurlarını etkinleştirmek için hükümetler ve şirketler için onlarca yıl boyunca sistemler oluşturmayı ve geliştirmeyi gerektirir.

Ancak, 2020’nin ilk çeyreğinde tedarik zincirlerinde oyunun kurallarını değiştiren, seyahatleri durduran, finans ve iş sektörünü büyük kayıplara uğratan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dünyayı kasıp kavurduğunda yaşananlar hesaba katılmadı.

Buna rağmen, Saudi Aramco stratejik planları, etkin yönetimi, enerji güvenliğinde tedarik zinciri yönetiminin kalitesi ve şirket işlerinin yerel ve global olarak takibi sayesinde büyük başarılar elde etti.

Saudi Aramco’nun dünyada lider ve güvenilir bir enerji tedarikçisi olarak elde ettiği küresel itibar, büyük ölçüde tedarik zincirini destekleyen gelişmiş sistemler ve süreçlere bağlıdır.

Şirket, Suudi Arabistan veya dışında, müşterilerine günde yaklaşık 12 milyon varil ham petrol ve günde milyarlarca fit küp doğalgazın planlanması, programlanması, dağıtımı ve satışı için entegre sistem kullanıyor.

Ayrıca tedarik zinciri sistemini güçlendirmek için çeşitli yerel ve uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışıyor.

Saudi Aramco, tam ve kısmi kapatma süresi boyunca uzaktan çalışma da dahil, özellikle mevcut zorlu iş ortamında teknolojilere yatırım yapmanın, şirketin tedarik zinciri operasyonlarında en yüksek üretkenlik seviyelerine ulaşmasını sağlayan önemli bir etken olduğuna her zaman inandı.

Suudi Arabistan’ın enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında küresel ekonomideki kilit rolü göz önüne alındığında, Saudi Aramco petrol ve türevleri için gerekli projeleri geliştirmede tedarik zincirlerini sağlamak için geçtiğimiz on yıllar boyunca yerel endüstriyi geliştirdi.

Şirketin bu stratejik planlamasının sonuçları, salgın döneminde işlerin başarılı bir şekilde yürütülmesinde, tedarik zinciri sistemlerinin yönetilmesinde ve küresel petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen ekonomik zararın azaltılmasında ortaya çıktı.

Saudi Aramco, tedarik işinin sürdürülebilirliğini koruyarak işini sorumlu bir şekilde yürütüyor. Uluslararası ticaretine ek olarak, ülke içindeki tüm operasyonlarında değer ve standartların benimsemesine destek oluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya