Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Guardian: Yunanistan, ülkeye girmeye çalışanları yasadışı şekilde Türkiye'ye geri itmek için zorla sığınmacıları kullanıyor

Guardian: Yunanistan, ülkeye girmeye çalışanları yasadışı şekilde Türkiye'ye geri itmek için zorla sığınmacıları kullanıyor

Sığınmacılar, Yunan polisinin uyguladığı şiddete tanıklık ettiğini öne sürdü
Salı, 28 Haziran, 2022 - 16:15
Yunan polisi, Mart 2020'de sınır kapılarının açılmasıyla ülkeye Pazarkule Sınır Kapısı üzerinden giriş yapmak isteyen birçok sığınmacıya göz yaşartıcıyla müdahale etmişti (Reuters)

Yunanistan'da sınır polislerinin yakaladıkları sığınmacılara baskı uygulayarak, onları kaçak giriş yapan diğer kişileri yasadışı şekilde Türkiye'ye geri itmeye zorladığı öne sürüldü.

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian, Almanya'nın ünlü gazetelerinden Der Spiegel, Fransa'nın tanınmış gazetelerinden Le Monde, Hollanda merkezli gazetecilik grubu Lighthouse Reports ve Almanya merkezli ARD Report München'ın ortak araştırmasında, Suriye ve Fas uyruklu 6 sığınmacının iddialarına yer verildi.

Kâr amacı gütmeyen yardım kuruluşu Consolidated Rescue Group'ın Facebook sayfasında yaşadıklarını paylaşan sığınmacılar, Meriç ırmağında düzenlenen geri itme operasyonlarına katılmaya zorlandıklarını savundu.

Guardian'ın aktardığına göre kendisini "köle" olarak tanımlayan sığınmacılar, Yunan polisinin sınıra gelen sığınmacıların eşyalarını çaldığına, onları soyup aradığına, şiddet uyguladığına ve daha sonra bu kişileri kalabalık botlara bindirip Türkiye'ye geri gönderdiğine tanıklık ettiklerini öne sürdü.

Ferhat, başta işbirliğini kabul etmediğini fakat Mike'ın kendisine tüm parasını alacağını ve İstanbul'a döndüğünde "ortadan kaybolacağını" söylediğini iddia etti.

Guardian, Bassel'in serbest bırakıldığını ve Yunanistan'dan çıktığını fakat hapishanede geçirdiği süre ve çoğunlukla yarı çıplak haldeki sığınmacıları geri iterken yaşadıkları nedeniyle travmadan kurtulamadığını bildirdi.

Haberde, yasadışı geri itmelerin özellikle Mart 2020'den bu yana arttığı ifade edildi. Bu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sınır kapılarını açmış ve on binlerce sığınmacı Yunanistan sınırına gitmişti.

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, sığınmacılara şiddet uygulandığı ve bu kişilerin yasadışı şekilde geri itildiği iddialarını yalanlamıştı.

Yeni Omurlu ve Bıdıklı köyündeki karakollar, Yunanistan Yurttaş Koruma Bakanlığı ve Meriç'teki sınır koruma birlikleri, Guardian'ın yorum taleplerine yanıt vermedi.
Independent Türkçe, Guardian, Der Standard


Editörün Seçimi

Multimedya