Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kremlin: Ukrayna’ya yönelik saldırı, Kiev’in teslim olması halinde sona erecek

Kremlin: Ukrayna’ya yönelik saldırı, Kiev’in teslim olması halinde sona erecek

Salı, 28 Haziran, 2022 - 16:45
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov (Arşiv-EPA)

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna makamları ve ordusunun teslim olmasıyla Ukrayna’ya yönelik saldırıların sona ereceğini bildirdi.

Peskov açıklamasında, “Ukrayna tarafı çatışmaları bir gün içinde sona erdirebilir. Milliyetçi birliklere ve Ukraynalı askerlere silah bırakma emri verilmeli, Rusya'nın belirlediği tüm şartlar yerine getirilmeli. Bu takdirde her şey bir gün içinde bitebilir” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın herhangi bir takvim belirlemediğini dile getiren Peskov, “Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamaları bizi yönlendiriyor” dedi.

Sözcü, Ukrayna'ya yönelik özel askeri operasyonun Rusya’nın planlarına uygun olarak devam ettiğini vurguladı.

Peskov’un açıklamaları, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin ülkesindeki çatışmayı yıl sonundan önce sona erdirmek için ‘her türlü çabayı göstermelerini’ talep eden G7 liderlerine yaptığı açıklamaya yanıt olarak geldi.

Rusya, Ukrayna'yı ‘silahsızlandırmak’ ve ‘Nazilerden arındırmak’ için 24 Şubat'ta Ukrayna'ya geniş çaplı bir askeri saldırı başlattı.

Başlangıçta Kiev'i işgal etmeye çalışan Moskova, Ukrayna kuvvetlerinin direnişiyle karşılaştı. O zamandan beri Rusya, saldırılarını yavaş yavaş ilerlediği doğu Ukrayna'ya yönlendirdi.

Barış müzakereleri uzun bir süre önce askıya alınırken ​, her iki taraf da birbirini görüşmeleri engellemekle suçluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya