Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Türkiye’ye seyahat uyarısının seviyesini düşürdü

İsrail, Türkiye’ye seyahat uyarısının seviyesini düşürdü

Çarşamba, 29 Haziran, 2022 - 09:30
İsrail Başbakanı Naftali Bennett (AFP)

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, İran’ın Türkiye’deki İsraillileri hedef alan suikast planlarının engellenmesinin ardından Türkiye’ye yapılan seyahat uyarısının seviyesini düşürdü.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz haftalarda İstanbul ve Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına yönelik saldırıları önlemek için çalışan güçlerimize ve Türk güçlerine teşekkür ediyorum” dedi.

İsrail, İranlı casusların Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına karşı ciddi bir tehlike oluşturduğunu belirterek İstanbul’u terk etmeleri için çağrıda bulunmuştu. İstanbul'a yönelik seyahat uyarısı risk düzeyini en yüksek seviyesine çıkarılmıştı.

İranlı casusların bir ay önce Türkiye’deki İsrailli turistleri zorla alıkoymasına dair raporlar yayınlanmıştı. İsrail, Ankara’yı konu hakkında bilgilendirmesinden sonra Türk güçleri, İranlı casusların planlarını engelledi..

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Ankara’ya yaptığı ziyarette Türkiye’nin İran’ın saldırılarını engellerken ‘ustaca ve koordineli çalışması’ için teşekkür etti.

İran ise, İsrail’in iddialarını ‘saçma’ olarak nitelendiriyor ve reddediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya