Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da casuslukla suçlanan Fransız turiste 8 yıl hapis cezası

İran’da casuslukla suçlanan Fransız turiste 8 yıl hapis cezası

Çarşamba, 29 Haziran, 2022 - 09:45
Mayıs 2020’den beri İran’da tutuklu bulunan Benjamin Briere’nin avukatı tarafından paylaşılan fotoğrafı

İran’da Mayıs 2020’den bu yana casusluk suçlaması nedeniyle tutuklu bulunan Fransız turist Benjamin Briere’nin avukatı, mahkemenin müvekkiline 8 yıl 8 ay hapis cezası verdiğini açıkladı.

Briere, Mayıs 2020’de Türkmenistan- İran sınırına yakın fotoğraf çekilmesi yasak olan bir bölgede drone ile fotoğraf çektiği için göz altına alınmıştı. Briere hakkında Ocak 2022’de casusluk suçlamasıyla dava açılmıştı.  

Şarku’l Avsat’ın Reuters’ten aktardığı habere göre Briere’nin İranlı avukatı Said Dehghan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Briere’nin casusluk yaptığı iddiası ile 8 yıl 8 ay hapis cezası aldığını belirtti.

Briere, iddiaları reddediyor. Fransa, Briere’nin serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Briere’nin Fransız avukatı Philippe Valent, AFP’ye verdiği demeçte şu ifadeyi kullandı: “Bu üzücü ve trajik bir haber. Benjamin’in kaderiyle oynuyorlar.” Valent, Briere’nin cezasının 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın yeniden yürürlüğe girmesi için görüşmelerine yeniden başlatıldığı bir dönemde verildiğini açıkladı.

Fransız Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Briere’nin cezasının ‘kabul edilemez’ olduğunu belirtti.

Avukat Valent, Fransız, ABD’li ve İngiliz yetkililerin müzakerelerin yeniden başlamasının bir ön koşulu olarak İran’da tutuklu bulunan yabancı uyruklu kişilerin serbest bırakılmasını talep etmesi için çağrıda bulundu.

İranlı yetkililerin Mayıs ayında gözaltına aldıkları Fransa vatandaşı Cecille Kohler ve Jacques Paris’in çevirmeni olarak çalışan Anisha Asadollahi’nin annesinin, kızının derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Cecille Kohler ve Jacques Paris, Fransa’da eğitim alanında faaliyet gösteren sendikada görevliydi. İkili, 7 Mayıs’ta İran’a düzenlenen bir turdayken göz altına alındı. Yetkililer, Kohler ve Paris’i ülkede huzursuzluk yaratmakla suçluyor.

Anisha Asadollahi ve eşi Keyvan Mohtadi, bir buçuk aydan fazla bir süredir Kohler ve Paris’in çevirmenliğini yapıyordu.

Hollanda merkezli Radio Zamaneh’de yayınlanan habere göre Asadollahi’nin annesi, 9 Mayıs’ta kızının Tahran’daki evine polisin baskın düzenlediği sırada göz altına alındığını açıkladı.

New York merkezli İran İnsan Hakları Merkezi’nin aktardığına göre Asadollahi’nin annesi, yazdığı mektupta kızının 48 gün boyunca göz altında tutulduğunu belirtti. İsmi açıklanmayan kadın, “Kızım, 48 günün 33’ünü hücrede geçirdi. Kocası Keyvan da aynı kaderi paylaşıyor. Niye? Fransa vatandaşlarına çevirmen olarak çalıştıkları için mi? Hapishane yazarlar ve çevirmenler için uygun bir yer değildir” dedi. Mektupta, Asadollahi ve Mohtadi’nin bir an önce serbest bırakılması için çağrıda bulunuldu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Asadollahi ve Mohtadi’nin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

İran, çoğu çifte vatandaş olan birçok yabancıyı gözaltına alıyor. İnsan hakları grupları, İran'ı bu tür tutuklamalar yoluyla diğer ülkelerden tavizler almaya çalışmakla suçluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya