Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır-Bahreyn zirvesinin gündeminde iş birliğinin güçlendirilmesi vardı

Mısır-Bahreyn zirvesinin gündeminde iş birliğinin güçlendirilmesi vardı

Zirvede ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler de ele alındı.
Çarşamba, 29 Haziran, 2022 - 10:45
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi dün Maskat'ta iş insanlarıyla bir araya geldi. (DPA)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Körfez turunun ikinci durağında iki günlük resmi ziyaret için dün Bahreyn Krallığı'na gitti. Sisi’nin ilk durağı Umman Sultanlığı olmuştu.

Sisi, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Âl Halife ile dün akşam resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamad'ın da hazır bulunduğu görüşme Sakhir Sarayı'nda gerçekleşti.

Sisi ve Hamad görüşmede bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra, iki ülke arasındaki bir dizi ortak çıkar alanında iş birliğini geliştirme konusunu ele aldılar.

Kral Hamad, Kahire'nin bölgede güvenlik ve istikrar için kilit bir sütun rolünü oynadığını belirterek Mısır'ın ‘ulusun davalarını destekleme ve bölgedeki mevcut zorluklarla yüzleşmede ortak Arap eylem sürecini güçlendirme çabalarına’ övgüde bulundu.

Mısır Cumhurbaşkanı, ülkesi ile Bahreyn arasındaki ‘kardeşlik ilişkilerini’ vurgularken iki kardeş ülke arasında her alanda iş birliğini geliştirmek için bu toplantıları her zaman arzu ettiklerini söyledi.

Bahreyn Haber Ajansı’nın aktardığına göre taraflar, ‘iki ülkenin özlemlerini gerçekleştirecek ve kardeş halklarına refah getirecek yakın kardeşlik ilişkilerinin yönlerini ve sağlam stratejik iş birliğinin yollarını çeşitli yönleriyle’ gözden geçirdi.

Manama’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhurbaşkanı Sisi'nin Bahreyn ziyareti, seçkin ikili ilişkileri ve iki liderliğin, ülkelerinin çıkarlarına ve Arap ulusunun sorunlarına hizmet edecek şekilde ortak çıkarları ilgilendiren bölgesel meselelerde iletişim kurma, koordine olma ve istişare etmedeki isteği yansıtıyor."

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Sisi'nin Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Âl Halife ile mevcut aşamada çeşitli bölgesel ve uluslararası meseleleri ve ortak çıkarları ele aldığını, ikilinin görüşmede mevcut krizler karşısında yakın ikili ilişkiler, istişare ve koordinasyonun öneminin gündeme geldiğini söyledi.

Mevcut aşama, Arap ulusal güvenliğini korumak ve Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale etmeye ve onları istikrarsızlaştırmaya yönelik girişimlere karşı koymak için ortak çabalar gerektiriyor.

Sisi, Umman Sultanlığı'nda iki günlük resmi ziyarette altı mutabakat zaptı, iki anlaşma, üç yürütme programı ve birçok alanda iş birliği imzaladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi başkent Maskat'taki El-Alem Sarayı'nda Umman Sultanı Heysem bin Tarık ile bir araya geldi. Görüşmede hazır bulunan Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamad bin Hammud el-Busaidi ve Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri, anlaşmazlıkları barışçıl yollarla ve diyalog yoluyla çözmenin önemini vurguladılar.

Taraflar, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğini ve başta ekonomi, yatırım, turizm ve bilim alanları olmak üzere çeşitli iş birliği alanlarını geliştirmek için çalışma gereğinin altını çizdiler. Görüşmede, ortak çıkarları ilgilendiren bir dizi bölgesel ve uluslararası meseleye ilişkin görüşler gözden geçirildi.

Mısır Cumhurbaşkanı'nın Umman Sultanlığı ziyaretinin sonunda dün yayınlanan ortak bildiride, iki ülkenin iş birliğini güçlendirme ve çeşitli alanlarda daha ileri seviyelere taşıma konusundaki güçlü arzusu vurgulandı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Resmi Sözcüsü’nün aktardığına göre Sultan Heysem ‘Mısır'ın bölgedeki mevcut krizler ve zorluklarla yüzleşmede ortak Arap eylem mekanizmalarını güçlendirmedeki rolüne’ dikkat çekildi.  

Sisi, Umman-Mısır arasında ister Arap Körfezi'nde ister Kızıldeniz'de olsun, seyrüsefer güvenliğini korumaya yönelik çabaların desteklenmesine ilişkin mutabakatın yanı sıra karşılıklı çıkarlara ilişkin konularda iki ülke arasındaki mevcut koordinasyon ve vizyon birliğine yönelik övgüde bulundu.

Sisi şu açıklamayı yaptı:

“Terörist ve aşırılık yanlısı örgütlerle mücadeleye ek olarak iki ülkenin ortak Arap eylemini güçlendirme konusundaki isteği, mevcut aşamada Arap ulusunun karşı karşıya olduğu çeşitli zorlukların ele alınmasına katkıda bulunuyor.”

Sözcü, Ocak 2022'de Maskat'ta düzenlenen Ortak İş Konseyi ve Mısır-Umman Ortak Komitesi'nden çıkan sonuçlar ışığında görüşmede iki ülke arasındaki iş birliği ve özellikle ortak ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmenin yollarının tartışıldığını aktardı.

Taraflar görüşmede ayrıca, başta Rusya-Ukrayna krizi ve bunun bölgeye yansımaları olmak üzere bir dizi uluslararası dosya ve Arapların bu krizin yansımalarıyla baş etme yöntemleri konusunda görüş alışverişinde bulundular.

İki lider, Körfez ülkeleri ile Mısır, Ürdün, Irak ve ABD arasında Suudi Arabistan'da yapılacak olan zirveye ilişkin görüşme gerçekleştirdi. Başta Yemen krizi olmak üzere Arap ve ortak çıkarların olduğu bölgesel meselelerdeki gelişmeleri tartışan liderler ‘Yemen devletinin birlik ve egemenliğini ve ulusal kurumlarının güvenliğini desteklemek için iki ülke arasındaki koordinasyonun güçlendirilmesi’ konusunda mutabık kaldılar. İki lider, Yemen halkının acılarına son verecek ve isteklerini karşılayacak sürdürülebilir bir siyasi çözümün ve Arap bölgesi ve Kızıldeniz bölgesinin güvenliği çerçevesinde Yemen'in güvenlik ve istikrarının büyük önem taşıdığını vurguladılar.


Editörün Seçimi

Multimedya