Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İspanya’dan Fas’a gaz akışı başladı

İspanya’dan Fas’a gaz akışı başladı

Çarşamba, 29 Haziran, 2022 - 14:00
İspanya Enerji Bakanı Teresa Ribera (AP)

İspanya'da gaz şebekesini işleten Enagas şirketi verileri, Fas ve Cezayir arasındaki diplomatik anlaşmazlık nedeniyle Kasım 2021'de pompalanması durdurulan doğal gazın bir boru hattı üzerinden İspanya'dan Fas'a akmaya başladığını ortaya koydu.

Cezayir, geçtiğimiz yıl komşu Fas'tan geçen bir boru hattı üzerinden İspanya'ya gaz ihraç etme anlaşmasını uzatmamaya karar verdi. Bu gelişme, Fas ile Cezayir arasındaki ilişkiler bozulduğu için Fas'ın gaz arzının neredeyse tamamını durdu.

Geçtiğimiz Nisan ayında Cezayir, Madrid'i Cezayir gazını Fas'a yeniden ihraç etmemesi konusunda uyardıktan sonra İspanya Enerji Bakanı Teresa Ribera, Mağrip-Avrupa boru hattından gaz pompalamayı ve Fas'a doğal gaz ihraç etmeye başlama planlarını doğruladı.

Enagas Sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, sertifikasyon sürecinin bu gazın Cezayir menşeli olmadığını garanti ettiğini kaydetti.

Geçtiğimiz Mart ayında ise İspanya, Fas'ın Batı Sahra'ya özerklik verme planını destekleyerek ana gaz tedarikçisi Cezayir'n tepkisini çekti. Bu durum, Cezayir'in Madrid ile 20 yıllık dostluk anlaşmasını askıya almasına ve iki ülke arasında diplomatik kriz çıkmasına neden oldu.

Yaşanan bu gelişme, Fas'ın uzun bir diplomatik anlaşmazlığın ardından yaklaşık bir yıl aradan sonra büyükelçisini İspanya'ya geri göndermeye karar verdiği Rabat'ta olumlu karşılandı.


Editörün Seçimi

Multimedya