Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, COP27’de ortak bir Afrika tutumu sağlamaya çalışıyor

Mısır, COP27’de ortak bir Afrika tutumu sağlamaya çalışıyor

Çevre Bakanı iklim değişikliğine karşı mücadelede fikir birliğine varılmasına övgüde bulundu
Çarşamba, 29 Haziran, 2022 - 12:00
Mısır Çevre Bakanı Yasmine Fuad (Mısır Hükümeti)

Mısır Çevre Bakanı Yasmine Fuad, Afrika devlet ve hükümet liderlerine iklim eylemi konusunda ortak bir tutum oluşturmak üzere öncelikli olan alanları belirlemeye başlamaya çağrısında bulundu. Bakan iklim değişikliği sorunu ile mücadelenin finanse edilmesinin önemini vurguladı. Bunun devletin bütçesinden ve kamu kaynaklarından konuyla ilgili olarak tahsis edilen meblağları artırmaya yönelik ulusal taahhütlerin hayata geçirilmesinde son derece önemli bir faktör olduğunu vurguladı. 

Bakanın açıklamaları, Lizbon’da düzenlenen 2022 Birleşmiş Milletler (BM) Okyanus Konferansı’nda kapsamında, “Afrika Devlet ve Hükümet Başkanları İklim Değişikliğini Komitesi” toplantısında, 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP27) başkanı olarak atanan Dışişleri Bakanı Samih Şukri adına yaptığı konuşmada geldi.

Fuad ülkesinin, Kasım ayında Şarm eş-Şeyh’te düzenlenecek COP27 konferansı sırasında, iklim değişikliğinin çeşitli yönlerinde uygulanabilecek bir dizi ciddi ve etkili girişim önerilmesinin yanı sıra, tarafların en önemli konularda fikir birliğine varmalarını ve umulan ilerlemeyi sağlamaları için uygun ortamı yaratmaya istekli olduğunu belirtti. 

Çevre Bakanı, Mısır’ın şu anda, iklim değişikliğinin etkileri azaltma ve bunlara uyum sağlamanın yanı sıra iklim değişikliği ile mücadele finansmanı konularında bir dizi girişim hazırladığını, bunlar tamamlandığında, küresel ve bölgesel girişimler arasındaki ve farklı sektörler arasındaki dengeyi göz önüne alınarak sunulacağını belirtti.

Bakan, Birleşik Krallık hükümetinin Glasgow’da düzenlenen COP26 konferansını başarılı ile tamamlaması ve Mısır’ın bir sonraki konferansta başkanlığını desteklemeye yönelik çabalarını takdir etti. Mısır’ın COP27 için İngiliz ve Mısır liderlikleri arasında yakın koordinasyon yoluyla tüm müzakere yolunda dengeli ilerleme sağlamak için, daha önce gerçekleştirilen gelişmelerin üzerine inşa etmek ve elde edilen siyasi ivmeden yararlanmak istediğini belirtti.

Çevre Bakanı konuşmasında, iklim değişikliği sorunu ile mücadelenin finanse edilmesinin önemini vurguladı, bunun devletin bütçesinden ve kamu kaynaklarından konuyla ilgili olarak tahsis edilen meblağları artırmaya yönelik ulusal taahhütlerin hayata geçirilmesinde son derece önemli olduğunu vurguladı. Fuad Mısır’ın henüz karbon nötrlüğü ile ilgili herhangi bir girişime katılmadığını ancak Paris Anlaşmasına olan bağlılığına uygun olarak Hedeflenen Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkıları (INDC) artırmak için çalıştığını böylece uluslararası iklim değişimi ile mücadele hedefine liderlik etme ve mücadeleyi artırma konusunda bir örnek oluşturduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya