Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SMO unsurlarını taşıyan minibüsü hedef alan füze saldırısında 9 kişi öldü  

SMO unsurlarını taşıyan minibüsü hedef alan füze saldırısında 9 kişi öldü  

Perşembe, 30 Haziran, 2022 - 06:45
Saldırıya hedef olan minibüs. (Akhbar Halep)  

Suriye'nin kuzeyinde Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurlarına yapılan saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. SMO kaynakları, Afrin yakınlarındaki Basufan köyü civarında SMO bileşenlerinden Feylakul Şam unsurlarını taşıyan minibüsün Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından ısı güdümlü bir füze ile hedef alındığını, saldırıda 9 kişinin öldüğünü iki kişinin yaralandığını aktardı. Feylakul Şam personeli YPG ile temas hattında nöbet değişimine gitmekteydi. Beyaz Miğferler diye bilinen sivil savunma ekipleri olay yerine intikal ederek, ölü ve yaralıları hastaneye taşıdı. Hayatını kaybedenlerin çoğunun Şam’ın Dareyya kırsalından bölgeye göçe zorlanmış kişiler olduğu öğrenildi. Feylakul Şam grubunun medya Sorumlusu Seyf Raad ise, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, saldırının rejim güçleri tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Raad, saldırılara misilleme olarak, rejim güçlerine ait askeri noktaları vurduklarını belirtti.  

 SMO kaynağı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu’nun saldırının ardından, Şeyh Akil, Deyr Cemal, Ayn Hasan ve Tel Rıfat’taki YPG noktalarına top atışı gerçekleştirdiğini bildirdi. Suriye Milli Ordusu, rejim ve YPG ile Menbiç ve Tel Rıfat’taki temas noktalarına çok sayıda asker intikal etti.  

Türkiye Silahlı Kuvvetleri’nin de Tel Rıfat’a yakın bölgelere yeni askeri birlikler sevk ettiği belirtildi. 

Türkiye’ye ait bir insansız hava aracı günler önce, Halep’in kuzeyinde SDG ait bir askeri aracı hedef almış, saldırıda 2 SDG unsuru öldürülmüştü. 

Söz konusu saldırının ardından, Suriye Milli Ordusu bir tarafta diğer tarafta rejim ve SDG güçleri olmak üzere, Deyr Cemal, Tel Rıfat ve Menbiç yakınındaki bölgelerde karşılıklı havan topu atışları gerçekleştirilmişti. Türkiye Suriye’nin kuzeyinde 30 kilometre derinlikte bir güvenlik bölgesi oluşturmak için bölgeye operasyon hazırlıkları yapıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya