Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye rejimi Şam’ın doğusundaki mülklere el koymaya hazırlanıyor  

Suriye rejimi Şam’ın doğusundaki mülklere el koymaya hazırlanıyor  

Şam Valiliği’nin Doğu Guta’yla ilgili hazırladığı ‘imar planı’ demografik değişime neden olacak . 
Perşembe, 30 Haziran, 2022 - 10:45

Suriye’nin başkenti Şam’ın altı bölgesi için yeni bir imar planlaması yapıldı. Şam Valiliği’nden salı günü yapılan açıklamada, Cober, Kabun, Mescid Aksab, Arbin, Zemelka ve Ayn Terma bölgelerinin yeniden inşasıyla ilgili olarak İmar Kanunu’nun 106 sayılı kararı uyarınca, ayrıntılı imar planının yapıldığı belirtildi. Hak sahiplerinin söz konusu plana itirazlarını 30 gün içinde yapabilecekleri vurgulandı. Bahsi geçen alanların çoğu, muhalefetin kalesi olarak biliniyor. Muhalifler, Şam Valiliği’nin imar planının uygulanması durumunda, bölge sakinlerinin mülklerine el konulacağını ve bölgenin demografik yapısında radikal bir değişim olacağını söylüyor.  

 Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre Şam Valiliği Şehir Planlama ve İmar teşkilatı Başkanı Hasan Trablusi, Şam Belediyesi’ne bağlı altı bölgeyle ilgili yeni ‘imar planını’ duyurduğu açıklamasında mülk sahiplerinin 30 gün içinde valiliğe başvurarak planlamaya itiraz edebileceklerini söyledi. İtirazların İmar Komisyonu tarafından inceleneceğini belirten Trablusi, söz konusu imar projesinin İmar Bakanlığı tarafından onaylandığını ve altı ay içinde yürürlüğe sokulacağını kaydetti. Trablusi Cober bölgesinin bir kısmının zirai alanlar, bir kısmının ise yasa dışı bir şekilde inşa edilen kaçak yapılarla çevrili olduğuna işaret ederek yıkılmış bölgelerdeki hafriyat çalışmalarının ardından yeniden inşaya başlanacağı ve hak sahiplerine hisse verileceğini bildirdi. Trablusi ayrıca 304 hektar alana yayılmış olan bölgede halihazırda düzenli bir yerleşimin bulunmadığını ve binaların tamamen tahrip edilmiş olduğunu da vurguladı.  

Muhalif güçler, Suriye iç savaşının başlamasının ardından Doğu Guta bölgeleri ile Cober ve Kabun mahallelerini ele geçirmişti. Bu bölgeler uzun yıllar boyunca muhalefetin kalesi olarak addedildi. Rus hava kuvvetleri, rejim güçleri ve İran destekli milisler yıllar boyunca bölgeyi bombaladı ve büyük bir yıkıma neden oldu. Rejim güçleriyle muhalifler arasında 2018’de yapılan mutabakata göre Doğu Guta’daki muhalifler ve aileleri ülkenin kuzeyine gitmek üzere evlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Bu anlaşmanın ardından bölgede çok az sayıda yerel sakin ikamet etmeye devam etti. Şarku’l Avsat muhabirleri daha önce Cober ve çevresindeki bölgelerdeki büyük yıkıma tanıklık etmişti. Doğu Guta’daki yerleşim yerlerinin yüzde doksanının tamamen yıkıldığı, diğer kısmının ise ağır tahribata uğradığı biliniyor.

Şam’ın kuzeydoğusundaki Cober’in batı tarafında Bab Tuma, Kusa ve Ticare bölgeleri, doğu tarafında Zemelka, kuzey tarafında Kabun, güney tarafında ise Ayn Terma yer alıyor.  

Muhalif kanattan uzmanlar Şam Valiliği’nin bölgedeki ‘imar projesinin’ yürürlüğe girmesi durumunda, bölge halkının mülklerine el konulacağını ve büyük bir demografik değişim yaşanacağını savundular. Şam rejimi ikamet etmedikleri gerekçesiyle bölge halkının topraklarına ve taşınmazlarına el koyacak. Şarku’l Avsat’a telefonda bilgi veren bir bölge sakini şunları aktardı:

“Buradaki ev sahiplerinin çoğu bombardımanlardan kaçmak zorunda kaldı. Geriye kalan az sayıdaki bölge sakini de savaş sırasında ellerindeki tapuları kaybetti. Duma’da tapu kayıtlarının tutulduğu arşiv de bombalanarak yok edildi. Sonuç olarak mülklerimizi kaybedeceğiz. Çünkü elimizde tapu belgeleri yok.” 


Editörün Seçimi

Multimedya