Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye: El-Hol Kampı’nda ‘DEAŞ kadın polislerinin işlediği suçlar ve beyin yıkama faaliyetleri’ endişeleri artırıyor

Suriye: El-Hol Kampı’nda ‘DEAŞ kadın polislerinin işlediği suçlar ve beyin yıkama faaliyetleri’ endişeleri artırıyor

BM verilerine göre El-Hol Kampı’nda 18 ay içinde 100 kişi öldü.
Perşembe, 30 Haziran, 2022 - 13:45
Bu yılın başından beri yaklaşık 600 Iraklı aile El-Hol Kampı’ndan ayrıldı (Şarku’l Avsat)

Suriye’nin Haseke vilayetinin doğusunda yer alan El-Hol Kampı bölmelerden birinde, siyah çarşaf giyen yüzleri peçeli bir grup kadın ve genç kız Rusça konuşan bir kadın öğretmeninin anlattıklarını can kulağıyla dinliyor. Din dersleri veren öğretmen, elinde bir kitap tutarak karşısındakilere yüksek sesle hitap ediyor. Aynı yerde balçıktan yapılan ve üzeri yırtık brandayla örtülen büyük çadırın duvarlarında DEAŞ flamaları asılı duruyor. Çadırın ortasında, üzerinde birçok çeşit yemek, tatlı ve üzüm bulunan bir yer sofrası bulunuyor. Öğretmenin, görünüşe göre bu kursu alan genç kızlara diploma ve hediye dağıtma hazırlığı kapsamında çadırın çeşitli yerlerine balonlar ve süs eşyaları asılmış.

Kamp yönetiminden bir güvenlik kaynağı, telefon görüşmesi üzerinden Şarku’l Avsat muhabirine yaptığı açıklamada, Kamu Güvenlik Güçleri’nin kısa süre önce çekilen 1 dakika 25 saniyelik bir görüntü ele geçirdiğini bildirdi. Kaynağa göre, videoda DEAŞ unsuru kadınların, Rusya Federasyonu’ndan ve Rusçanın konuşulduğu eski Sovyetler Birliği ülkelerinden göç eden kadın ve genç kızlara yönelik düzenlediği din kursunu tamamladıkları görülüyor. Kaynak, elde ettikleri bilgilerin, kadınların gizlice sözde ‘Şeriat Okulu’ kurduğuna ve beş kademede dersler verdiğine işaret ettiğini söyledi. Bu kademeler, dersleri öğrenmek ve dini kitapları ezberlemekle başlıyor. Son aşamada genç kızlar din derslerini tamamlamaya ve kamp içinde ‘Hisbe’ birimi adına çalışmak için hazırlanıyor. Bu birim, 2019’da sözde hilafeti ortadan kaldırılmadan önce DEAŞ’ın Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği alanlarda kurulmuştu. Bu birime katılanlar, DEAŞ’ın kadın polisi olarak çalışıyor.

Kaynak, bu tür faaliyetlerin, kampın içerisinde radikal ideolojinin yayılması ve DEAŞ türevi bir terör örgütünün doğması ihtimaline dair endişelere sebep olduğunu çünkü birçok çocuğun annesi tarafından beyninin yıkandığını söyledi. Kampta cinayet sayısı ve suikast girişimlerinin arttığına işaret eden kaynak, kampın bir suç bataklığına döndüğünü belirtti. Birleşmiş Milletlerin (BM) verilerine göre, El-Hol Kampı’nda yılbaşından bu yana yaklaşık 30 cinayet işlendi. Son 18 ay içinde ise 100’den fazla kişi öldürüldü.

Bu konunun hassasiyetinden dolayı isminin açıklanmasını istemeyen kaynak, son dönemde yapılan incelemelerin, örgütün 15 yaş altı çocuklara silah taşıma eğitimi verdiğini ve örgüt ideolojisini aşıladığını ortaya çıkardığını ifade etti. Kaynak bu çocukların ‘şeriat’, savaş sanatları, silah taşıma ve ideolojik eğitimler, çocuklara nasıl savaşılacağını, örgütün uyuyan hücrelerinin kampa düzenleyeceği olası bir saldırıya nasıl destek vereceklerinin öğretildiğini söyledi.

Kamu Güvenlik Güçleri (Asayiş) dün (çarşamba) susturucu takılı silahla öldürülen 3 kişinin cesedine ulaştı. Cesetlerin kimlikleri belirlenemeyen bir adam ve iki kadına ait olduğu öğrenildi. Üçünün de kamp içinde DEAŞ’a bağlı silahlı gruplar tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor. Kamp yönetiminin verilerine göre, bu ay kamp içinde işlenen 9 cinayetle birlikte yılbaşından bu yana kaydedilen cinayet sayısı 31’e yükseldi. Verilere göre, yerinden edilen 9 Suriyeli ile Kürt Kızılay’da görev yapan bir sağlık çalışanı ve 14 Iraklı mülteci hayatını kaybetti. Ayrıca kimliği belirlenemeyen 8 kişinin cesedine ulaşıldığı ve 14 kişiye düzenlenen suikast girişiminin de başarısızlıkla sonuçlandığı belirtiliyor.

BM, Haseke vilayetinin 45 kilometre doğusundaki El-Hol Kampı’nda son 18 ayda çoğu kadın 100’den fazla kişinin öldürüldüğünü bildirdi. BM Suriye Koordinatörü İmran Rıza, Kürt güvenlik güçlerinin kontrolündeki El-Hol Kampı’nın giderek daha güvensiz hale geldiğini ve çocukların geleceği olmayan bir hayata mahkum edildiklerini söyledi. Rıza, kamptakilerin yüzde 94'ünün kadın ve çocuklardan oluştuğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya