Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NASA: James Webb Teleskobu evrenin en derin fotoğrafını çekti

NASA: James Webb Teleskobu evrenin en derin fotoğrafını çekti

Perşembe, 30 Haziran, 2022 - 22:15

NASA yöneticisi Bill Nelson ajansın yeni operasyonel James Webb Uzay Teleskobu sayesinde 12 Temmuz'da ‘evrenimizin şimdiye kadar çekilmiş en derin görüntüsünü’ paylaşmayı planladığını söyledi.

Nelson, James Webb’in operasyon merkezi olan Baltimore'daki Uzay Bilimi Gözlemevleri Enstitüsü tarafından düzenlenen basın toplantısında, görüntünün ‘insanlığın daha önce görmediği en uzak mesafeyi gözler önüne serdiğini’ kaydetti.

James Webb Dünya'dan yaklaşık bir buçuk milyon kilometre uzakta Güneş'in etrafında dönüyor. 10 milyar dolara mal olan James Webb Uzay Teleskobu geçen yıl aralık ayında fırlatılmıştı.

 Webb, devasa birincil aynası ve kızılötesine odaklanarak toz ve gazın içinden geçmesine izin veren aletleri sayesinde, evrene herhangi bir teleskoptan daha gelişmiş bir şekilde bakabiliyor.

 
Nelson açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sistemindeki nesneleri ve diğer yıldızların yörüngesinde dönen ötegezegenlerin atmosferlerini keşfedecek ve bize potansiyel olarak atmosferlerinin Dünya’nınkine benzer olup olmadığına dair işaretler verecek. Bu işaretler bazı sorulara cevap verebilir: Nereden geliyoruz? Orada daha ne var? Biz kimiz?”

 NASA yönetici yardımcısı Pam Melroy teleskopun 20 yıl boyunca çalışır durumda kalabileceğini ve başlangıçta öngörülen ömrünü iki katına çıkarabileceğini açıkladı.

 12 Temmuz'da, güneş sistemi dışındaki uzak bir gezegenin ‘James Webb’ spektroskopisi ile çekilen ilk görüntülerin ortaya çıkması planlanıyor. Spektroskopi, uzaktaki nesnelerin kimyasal ve moleküler bileşimi hakkında bilgi sahibi olmayı sağlayan ve gezegenin atmosferini belirlemeye, içindeki suyu takibe ve toprağı analiz etmeye yardımcı olan bir araç olarak biliniyor.

Uzay Bilimi Gözlemevleri Enstitüsü'nde astronom Nestor Espinosa, güneş sistemi dışındaki gezegenlerin spektroskopik analizlerinin şimdiye kadar James Webb’in bu alandaki yeteneklerine kıyasla çok sınırlı olduğunu belirtti.

Espinosa, “Yeni teleskop, tüm küçük detayların görülmesini sağlayan büyük bir pencere açmayı mümkün kıldı” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya