Enerji güvenliğini artırmada etkili çözüm: Körfez ortak elektrik bağlantısı

Dün Bahreyn'de düzenlenen ‘Körfez Elektrik Bağlantısı Ufukları’ adlı sempozyum (BNA)
Dün Bahreyn'de düzenlenen ‘Körfez Elektrik Bağlantısı Ufukları’ adlı sempozyum (BNA)
TT

Enerji güvenliğini artırmada etkili çözüm: Körfez ortak elektrik bağlantısı

Dün Bahreyn'de düzenlenen ‘Körfez Elektrik Bağlantısı Ufukları’ adlı sempozyum (BNA)
Dün Bahreyn'de düzenlenen ‘Körfez Elektrik Bağlantısı Ufukları’ adlı sempozyum (BNA)

Körfez ülkelerindeki elektrik sektöründen yetkililer, Körfez ortak elektrik bağlantısı projesinin enerji güvenliğini artırmada, aynı zamanda Körfez elektrik sistemlerinin güvenilirlik ve emniyet seviyesini yükseltmede önemli stratejik hedeflere ulaştığını ifade etti. Aynı zamanda Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin elektrik ağlarında kısmi veya kapsamlı kesintiden yüzde 100 kaçınılması yönünde başarı sağladığını, proje tam olarak etkin hale getirildiğinden bu yana KİK ülkeleri için yaklaşık 3 milyar dolar değerinde tasarruf sağlandığını bildirdi. 
KİK Körfez Genel Sekreterliği, Bahreyn Uluslararası, Enerji ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (Derasat), KİK Bağlantı Otoritesi (GCCIA), aynı zamanda bölgeden çok sayıda kamusal ve özel kuruluşun işbirliğiyle Bahreyn’de gerçekleştirilen Körfez Elektrik Bağlantısı Ufukları adlı sempozyum dün sona erdi. KİK ülkelerinde elektrik enerjisi alanında uzman, araştırmacı ve mühendislerin, aynı zamanda bu yönde karar alıcıların da katıldığı, online katılım destekli sempozyum, Derasat’ın Awali’de bulunan merkezinde gerçekleştirildi.
KİK ülkeleri arasındaki ortak elektrik bağlantısının KİK tarafından onaylanan en önemli stratejik projelerden biri olduğuna dikkati çeken Derasat İcra Direktörü Dr. Hamad İbrahim Abdullah, bu projenin fazla elektrik enerjisinden yararlanmada ve üretim maliyetini azaltmada önemli bir rol oynadığını vurguladı. 
GCCIA’nın sektörün uluslararası düzeydeki en iyi uygulamalar mucibince geliştirilmesinde oynadığı önemli role övgüde bulunan Abdullah, ortak elektrik bağlantısı geliştirmenin bölge ülkelerinin takip ettiği iddialı kalkınma planları ışığında stratejik bir seçim olacağını vurguladı.
GCCIA CEO’su Mühendis Ahmed Ali el-İbrahim, sempozyumun açılışında gerçekleştirdiği konuşmada, söz konusu projenin KİK liderleri tarafından onaylanan en önemli altyapı bağlantısı projelerinden olduğuna dikkati çekti. Projenin enerji güvenliğini artırmada, aynı zamanda Körfez elektrik sistemlerinin güvenilirlik ve emniyet seviyesini yükseltmede önemli stratejik hedeflere ulaştığını belirten İbrahim, ayrıca KİK ülkelerinin elektrik ağlarında herhangi bir kısmi veya kapsamlı kesintiden kaçınılması yönünde başarı sağlandığını ifade etti. Söz konusu proje tam olarak etkin hale getirildiğinden bu yana KİK ülkeleri için yaklaşık 3 milyar dolar değerinde tasarruf sağlandığını bildiren İbrahim, proje başlatıldığından bu yana 2 bin 500 farklı durumda elektrik desteği sağlandığını da ekledi.
Körfez ülkeleri arasındaki elektrik ticaretini geliştirme yönünde geçtiğimiz yıllarda GCCIA tarafından yürütülen girişimlere atıfta bulunan İbrahim, elektrik ağlarına yönelik en son teknolojileri ve gelişmelere ayak uydurulduğunu, bu yönde geliştirme ve modernize etme süreçlerinin gözetildiğini vurguladı. GCCIA’nın elektrik enerjisi talebindeki artış nedeniyle KİK ülkeleri sistemi dahili ve haricinde elektrik bağlantısının genişletilmesi yönünde fizibilite çalışmaları yürüttüğünü ifade eden İbrahim, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile bağlantının daha kapsamlı hale getirileceğini, Umman ile doğrudan bağlantı sağlanacağını ifade etti. Diğer yandan Irak’ın güneyindeki elektrik ağı ile bağlantı sağlanması yönünde çalışıldığını belirten İbrahim, Mısır ve Ürdün ile olan bağlantı üzerine durulduğunu, bu bağlantının Avrupa ile elektrik bağlantısının oluşumu için başlangıç teşkil edebileceğini de ekledi.
Söz konusu sempozyum kapsamında üç ayrı oturum gerçekleştirildi. İlk oturumda KİK ortak elektrik bağlantısı konusundaki mevcut zorluklar ve gelecekteki fırsatlar gözden geçirilirken ikinci oturumda elektrik bağlantılarının geliştirilmesinde ve bu yöndeki işbirliğinin güçlendirilmesinde uluslararası ortaklığın rolü üzerine duruldu. Üçüncü oturumda ise GCCIA’nın geleceği yönünde bölgesel araştırma eğilimlerinin keşfedilmesi ele alındı. Aynı zamanda söz konusu proje kapsamında gelecek planlarının uygulanması yönünde bölgesel araştırma eğilimleri, elektrik enerjisi ticaretine yönelik yatırımın teşviki, bu tür bir yatırım için özel bir Körfez piyasasının oluşturulması, enerji alanında işbirliğinin önemi, ayrıca bölgedeki ekonomik ilişkiler ve sürdürülebilir kalkınma üzerindeki stratejik yansımaları üzerine duruldu.
Sempozyum, KİK Genel Sekreterliği ile Derasat arasındaki ortak faaliyet ve araştırmaları temsil ediyor. İki kurum arasındaki bağlantı, 2021 yılı Kasım ayında imzalanan bir işbirliği muhtırası ile çerçevelenmişti. Söz konusu muhtıra, bilimsel araştırma ve geliştirme sürecini daha zengin bir hale getirmek ve iki taraf arasındaki kaynak ve kadrolardan yararlanmak amacıyla Genel Sekreterlik ile Körfez Araştırma Merkezi (GRC) arasında imzalanan ilk işbirliği muhtırası sayılıyor.
2001 yılında anonim ortaklık bünyesinde kurulan GCCIA’da altı üye ülke yer alıyor. Bu kapsamda temel altyapıların birbirine bağlanması, acil durumlarda üye ülkelere elektrik sağlanması, mümkün olduğunda enerji fazlalıklarından faydalı bir şekilde yararlanılması amaçlanıyor.Suudi Arabistan'dan uluslararası topluma Sudan'ı destekleme çağrısı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)
TT

Suudi Arabistan'dan uluslararası topluma Sudan'ı destekleme çağrısı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, uluslararası topluma Sudan'ı destekleme çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan'da yayın yapan El-İhbariyye kanalının haberine göre, Ferhan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen Sudan konulu oturumda konuştu.

Suudi Bakan, ülkesinin Sudan'da sürdürülebilir bir siyasi çözüme ulaşılması çabalarının devam ettiğini teyit etti.

Bin Ferhan, konuşmasında, "Suudi Arabistan, Sudan'daki krizin çözümüne yönelik çabalarını sürdürüyor ve uluslararası topluma halkını destekleme çağrısında bulunuyor" ifadelerine yer verdi.

Sürdürülebilir bir siyasi çözüme destek verdiklerini kaydeden Bin Ferhan, "uluslararası güçlere ve kuruluşlara Sudan halkının acılarını azaltma" çağrısında bulundu.

Sudan halkına hizmet ulaştırmak için güvenli koridorlar oluşturmanın önemini vurgulayan Bin Ferhan, Suudi Arabistan'ın, yaşadığı zorluklarla mücadelede Sudan'ın yanında yer alacağının altını çizdi.

Suudi Dışişleri Bakanı, ülkesinin New York'taki BM toplantılarındaki heyetine başkanlık ediyor.


Muhammed bin Selman: Filistin meselesi normalleşme açısından önemli ve yeni bir Hiroşima istemiyoruz

Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
TT

Muhammed bin Selman: Filistin meselesi normalleşme açısından önemli ve yeni bir Hiroşima istemiyoruz

Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD menşeili Fox News kanalına yaptığı açıklamada, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Filistin meselesinin çok önemli olmaya devam edeceğini vurguladı.

Prens Muhammed bin Selman röportajda "Herhangi bir ülkenin nükleer silah elde etmesinden endişe duyuyoruz ve eğer İran nükleer silah elde ederse, biz de ona aynı şekilde sahip olmalıyız. Nükleer silahlara sahip olmanın bir anlamı yok çünkü kullanılamıyorlar ama eğer herhangi bir ülke bunları kullanırsa, yeni bir Hiroşima'ya tahammülü olmayan dünyanın tüm ülkeleriyle savaş halinde olur.” diye konuştu.

Şarku'l Avsat’ın Washington baş muhabiri Rana Ebter, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Fox News kanalına verdiği röportajda yer alan hususlar hakkında eski ABD'li yetkililerle görüştü. Öne çıkan kısımlar şöyle:

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın eski kıdemli askeri danışmanı emekli Albay Abbas Dohuk:

-ABD’nin bölgedeki savunma ve güvenlik taahhütlerine bağlı olduğunu kanıtlamasının tek yolu Suudi Arabistan'la bir savunma anlaşması imzalamak.

- Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki normalleşme ABD Başkanı Joe Biden ile ilişkileri değiştirmeyebilir, ancak Biden yönetimi bölgede normalleşmeyi önceliğine yerleştirdi. Biden'ın karşı karşıya olduğu karmaşık sorun, mevcut İsrail hükümeti ve onun Filistin meselesine mantıksız yaklaşımıdır.

-ABD ve Suudi Arabistan'ın iş birliği ve zorluklarla dolu uzun ve karmaşık bir ilişkisi var. Onlarca yıldır stratejik bir ortaklık sürdürüyorlar. Bu ortaklık, enerji güvenliği, terörle mücadele, Ortadoğu'da istikrar gibi birçok eksende ortak çıkarlara dayanıyor.

-Veliaht Prens, İran'ın nükleer hedeflerine ilişkin mesajında ​​tutarlı. Mesajı ABD de dahil olmak üzere ülke içindeki, bölgesel ve uluslararası herkese yöneliktir.

-ABD, bir yandan Rusya'yla, diğer yandan Çin'le ilişkilere yönelik yaklaşımını değiştiriyor. Ortadoğu ABD için siyasi, ekonomik ve güvenlik temeli olmaya devam ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı eski yetkilisi ve Yakın Doğu Güvenlik Araştırmaları Merkezi uzmanı David Des Roches:

-Suudi Arabistan'ın İran hakkındaki mesajı, İranlıların elde edebileceği her şeyi elde etmesini beklediği yönünde. Bu, ABD'yi zor bir duruma sokuyor, çünkü İran ile yapılacak herhangi bir nükleer anlaşma, kuralları takip etmeyenleri (bu durumda İran) ödüllendirecek ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'na uyanları cezalandıracaktır. ABD, birçok Avrupa ülkesiyle yaptığımız gibi, İran'ın nükleer programlar kurmasını veya geliştirmesini önlemek için Suudi Arabistan ile ortak nükleer silah altyapısı çerçeveleri oluşturmalıdır.

-İlişkilerin iyileşmesini sağlayan şey, Obama döneminde yapılan İran nükleer anlaşmasının, bölge ülkelerinin geniş çaplı muhalefeti nedeniyle temelde başarısız olduğunun kabul edilmesidir. Ayrıca ABD kurumlarında Suudi Arabistan ile ilişkileri iyi bir yere geri getirme konusunda güçlü bir istek var. Son olarak, Biden'ın çevresindeki politikacılar arasında, Suudi Arabistan'ın İsrail ile barış anlaşmalarına imza atmasını ve seçimlerden önce dış politika alanında bir zafer elde etmesini sağlama arzusu var.

-Suudi Arabistan, NATO'ya benzer garantiler istiyor... Muhtemelen geçen hafta Bahreyn'le yapılan anlaşmaya benzer genel bir destek ve ortak çıkar anlaşması var. Ancak Suudi Arabistan'ın özellikle de Filistin meselesi çözülmezse, İsrail'i tanımanın koşulu olarak bu tür bir düzenlemeyi kabul edeceğini ihtimal vermiyorum.

-Biden yönetiminin, seçim kampanyası döneminde yaptığı açıklamalara rağmen, Suudi Arabistan'a yaklaştığı açık. Bence Suudi Arabistanlılar, İsrail'i ancak büyük tavizlerde bulunulması ve Filistin sorununda ilerleme kaydedilmesi halinde tanıyacaktır.

-ABD, Suudi Arabistan için önemli bir ülkedir, Suudi Arabistan da ABD için çok önemlidir. İlişkilerde geçmişte gerginlikler yaşanmış olsa da ilişki onlarca yıldır devam ediyor. Roosevelt yönetiminden bu yana tüm ABD yönetimleri, Suudi Arabistan'ı bölgede bir lider olarak görüyor. İki ülkeyi birleştiren bağların güçlü olması nedeniyle siyasi hassasiyetler ne olursa olsun bu durum değişmeyecektir. Bu bir ortak çıkar ilişkisidir.


Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

TT

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Fox News'in ABD'deki siyasi haber sunucusu Bret Baier’e Neom'da verdiği kapsamlı röportajda, ülkesinin ‘yirmi birinci yüzyılın en büyük başarı öyküsü ve bu yüzyılın hikayesi’ olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın şu anda tüm sektörlerde en hızlı büyüyen ülke olduğunu belirtti. Veliaht Prens, "Hedefimiz Suudi Arabistan'ı her zaman daha iyiye taşımak ve zorlukları fırsata dönüştürmektir.” dedi. Ayrıca, "2030 Vizyonu iddialı bir vizyondur ve hedeflerine daha hızlı ulaştık. Daha büyük bir iddiayla yeni hedefler belirledik" ifadelerini kullandı. Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın G20 içinde iki yıl üst üste en hızlı GSYİH büyümesini gerçekleştirdiğini de vurguladı.

zxsac
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

 Suudi Veliaht Prensi, Riyad’ın G7’ye katılmaya çalıştığını ancak bazı ülkelerin şartlar dikte etmek istediğini söyledi. Veliaht Prens, “Zamanımı Suudi Arabistan ve halkının çıkarlarına hizmet eden şeyleri takip etmeye odaklıyorum. Suudi halkı değişime inanıyor ve bunun için çalışanlar da onlar, ben de onlardan biriyim" şeklinde konuştu.

 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, turizme yapılan yatırımın, turizmin GSYİH'ye katkı payını yüzde 3'ten yüzde 7'ye çıkardığını söyledi. Veliaht Prens, Suudi Arabistan turizminin 2022 yılında 40 milyon ziyaretçi çektiğini ve 2030 yılına kadar 100 ila 150 milyon ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Veliaht Prens, siyasi alanda "Amerikalılarla iyi sonuçlara ulaşmak ve Filistinlilerin acılarını hafifletmek için görüşüyoruz." diyerek, Filistin meselesinin önemini vurguladı ve bunu İsrail ile herhangi bir normalleşmenin temeli olarak kabul etti. İsrail ile ilişki konusundaki müzakerelerin askıya alındığına dair iddialara yanıt veren Prens Muhammed bin Selman, bunun ‘doğru olmadığını’ söyledi. “Her gün ilerleme kaydediyoruz ve nereye varacağını göreceğiz" dedi. Biden yönetiminin Suudi Arabistan ve İsrail arasında bir anlaşma imzalaması durumunda, bunun Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonraki en büyük anlaşma olacağını düşündüğünü söyleyen Muhammed bin Selman, "ABD ile yapılacak anlaşmalar, iki ülke, bölge ve dünya güvenliği için faydalı olacaktır" dedi.

İran ile ilişkiler hakkında konuşan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, bunların ‘iyi bir şekilde ilerlediğini’ ve ‘bölgenin güvenliği ve istikrarı için faydalı’ olmasını umduklarını söyledi. Ayrıca "Herhangi bir nükleer silahlanma yarışı, yalnızca bölge güvenliğini değil, aynı zamanda dünya güvenliğini de tehdit eder. Bölgedeki güçler dengesi, İran'ın nükleer silaha sahip olması durumunda bizim de nükleer silaha sahip olmamızı gerektiriyor" dedi. İranlılarla arasında arabuluculuk yapmayı seçenin Çin olduğuna dikkat çekti.

csdvfb
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

Suudi Veliaht Prensi, 2019'dan bu yana büyük bir ABD haber ağına verdiği ilk röportajda, petrol üretimini azaltma kararlarının piyasayı istikrara kavuşturmayı amaçladığını ve Rusya'ya savaşında yardımcı olma amacı olmadığını söyledi. Suudi Veliaht Prensi, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa ilişkin "Rusya ve Ukrayna ile ilişkilerimiz iyi, diyalog yolunu tercih ediyoruz ve bir tarafı diğerinin pahasına desteklemeyiz" ifadelerini kullandı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ABD ile ilişkiler hakkında ise “Washington ile önemli güvenlik bağlarımız var... Başkan (Joe) Biden ile özel bir ilişkimiz var. O çok odaklanmış ve iyi hazırlanıyor. Suudi Arabistan Ortadoğu'da güvenli bir ortamda, ABD ve yabancı şirketlerin yatırım yapmasını istiyor. ABD silahlarının en büyük beş müşterisinden biriyiz. ABD dışındaki ülkelerden silah satın alma hamlemiz onların çıkarına değil” dedi.


Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir
TT

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Fox News'in ABD'deki siyasi haber sunucusu Bret Baier’e Neom'da verdiği kapsamlı röportajda, ülkesinin ‘yirmi birinci yüzyılın en büyük başarı öyküsü ve bu yüzyılın hikayesi’ olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın şu anda tüm sektörlerde en hızlı büyüyen ülke olduğunu belirtti. Veliaht Prens, "Hedefimiz Suudi Arabistan'ı her zaman daha iyiye taşımak ve zorlukları fırsata dönüştürmektir.” dedi. Ayrıca, "2030 Vizyonu iddialı bir vizyondur ve hedeflerine daha hızlı ulaştık. Daha büyük bir iddiayla yeni hedefler belirledik" ifadelerini kullandı. Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın G20 içinde iki yıl üst üste en hızlı GSYİH büyümesini gerçekleştirdiğini de vurguladı.

dfv
Prens Muhammed bin Selman röportaj sırasında

Suudi Veliaht Prensi, Riyad’ın G7’ye katılmaya çalıştığını ancak bazı ülkelerin şartlar dikte etmek istediğini söyledi. Veliaht Prens, “Zamanımı Suudi Arabistan ve halkının çıkarlarına hizmet eden şeyleri takip etmeye odaklıyorum. Suudi halkı değişime inanıyor ve bunun için çalışanlar da onlar, ben de onlardan biriyim" şeklinde konuştu.

 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, turizme yapılan yatırımın, turizmin GSYİH'ye katkı payını yüzde 3'ten yüzde 7'ye çıkardığını söyledi. Veliaht Prens, Suudi Arabistan turizminin 2022 yılında 40 milyon ziyaretçi çektiğini ve 2030 yılına kadar 100 ila 150 milyon ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Veliaht Prens, siyasi alanda "Amerikalılarla iyi sonuçlara ulaşmak ve Filistinlilerin acılarını hafifletmek için görüşüyoruz." diyerek, Filistin meselesinin önemini vurguladı ve bunu İsrail ile herhangi bir normalleşmenin temeli olarak kabul etti. İsrail ile ilişki konusundaki müzakerelerin askıya alındığına dair iddialara yanıt veren Prens Muhammed bin Selman, bunun ‘doğru olmadığını’ söyledi. “Her gün ilerleme kaydediyoruz ve nereye varacağını göreceğiz" dedi. Biden yönetiminin Suudi Arabistan ve İsrail arasında bir anlaşma imzalaması durumunda, bunun Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonraki en büyük anlaşma olacağını düşündüğünü söyleyen Muhammed bin Selman, "ABD ile yapılacak anlaşmalar, iki ülke, bölge ve dünya güvenliği için faydalı olacaktır" dedi.

İran ile ilişkiler hakkında konuşan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, bunların ‘iyi bir şekilde ilerlediğini’ ve ‘bölgenin güvenliği ve istikrarı için faydalı’ olmasını umduklarını söyledi. Ayrıca "Herhangi bir nükleer silahlanma yarışı, yalnızca bölge güvenliğini değil, aynı zamanda dünya güvenliğini de tehdit eder. Bölgedeki güçler dengesi, İran'ın nükleer silaha sahip olması durumunda bizim de nükleer silaha sahip olmamızı gerektiriyor" dedi. İranlılarla arasında arabuluculuk yapmayı seçenin Çin olduğuna dikkat çekti.

Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

Suudi Veliaht Prensi, 2019'dan bu yana büyük bir ABD haber ağına verdiği ilk röportajda, petrol üretimini azaltma kararlarının piyasayı istikrara kavuşturmayı amaçladığını ve Rusya'ya savaşında yardımcı olma amacı olmadığını söyledi. Suudi Veliaht Prensi, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa ilişkin "Rusya ve Ukrayna ile ilişkilerimiz iyi, diyalog yolunu tercih ediyoruz ve bir tarafı diğerinin pahasına desteklemeyiz" ifadelerini kullandı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ABD ile ilişkiler hakkında ise “Washington ile önemli güvenlik bağlarımız var... Başkan (Joe) Biden ile özel bir ilişkimiz var. O çok odaklanmış ve iyi hazırlanıyor. Suudi Arabistan Ortadoğu'da güvenli bir ortamda, ABD ve yabancı şirketlerin yatırım yapmasını istiyor. ABD silahlarının en büyük beş müşterisinden biriyiz. ABD dışındaki ülkelerden silah satın alma hamlemiz onların çıkarına değil” dedi.


Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir

Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
TT

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir

Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Amerikan Fox News kanalına yaptığı açıklamada, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Filistin meselesinin çok önemli olmaya devam edeceğini belirtti.

Prens Muhammed bin Selman röportajda "Herhangi bir ülkenin nükleer silah elde etmesinden endişe duyuyoruz ve eğer İran nükleer silah elde ederse, biz de ona aynı şekilde sahip olmalıyız. Nükleer silahlara sahip olmanın bir anlamı yok çünkü kullanılamıyorlar ama eğer herhangi bir ülke bunları kullanırsa, yeni bir Hiroşima'ya tahammülü olmayan dünyanın tüm ülkeleriyle savaş halinde olur.” diye konuştu.

Suudi Arabistan halkı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Fox News kanalına verdiği röportajın saat 01.00 itibariyle yayınlanmasını bekliyor. Röportaj, Suudi Arabistan hakkında özel ve kapsamlı bir raporun parçası olarak yayınlanacak.

Röportaj, Suudi Veliaht Prens'inin 2019'dan bu yana bir ABD haber kanalına vereceği ilk röportaj olacak. Prens Muhammed bin Selman, ABD menşeili CBS’de yayınlanan ünlü ‘60 Dakika’ programına konuştu.

Fox News, geçen hafta yaptığı açıklamada, röportajın 20 Eylül 2023 Perşembe günü ABD Doğu Saati ile 18.00'da yayınlanacağını ve Suudi Arabistan'ın dönüşümleri ve en büyük projeleri, enerji ve Suudi-Amerikan ilişkileri gibi bir dizi konuyu kapsayacağını belirtmişti.

Bakanlar ve yetkililer

Kanal, büyük siyasi haber spikeri Brett Baier'in 19 ve 20 Eylül'de Suudi Arabistan'dan özel bir haber sunacağını ve Suudi sahnesine bir göz atılacağını duyurdu. Baier'in aralarında Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Ekonomi ve Planlama Bakanı Faysal bin Fadıl İbrahim, Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal, Turizm Bakanı ve Turizm Kalkınma Fonu Başkanı Ahmed bin Akil el-Hatibi ve ‘Diriyye Platformu’ geliştirme teşkilatının ABD'li CEO'su Jerry Inzerillo’nun da yer aldığı Suudi yetkililerle de röportajlar yapacağı bildirildi.

Açıklamaya göre bu röportajlar, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yapılacak özel görüşme öncesinde, özel bir haber olarak yayınlanacak.

NEOM’dan

Fox News kanalı, dün Suudi Arabistan'dan bazı özel haberler yayınlamaya başladı. Brett Baier, Neom'dan yayınladığı bir video klipte, Suudi Arabistan'ın nispeten kısa bir sürede elde ettiği muazzam gelişmeleri ve ‘2030 Vizyonu’ sancağı altındaki küresel büyüme ve liderlik hedeflerine övgüde bulundu.

Baier, programın reklam klibinde röportajın NEOM şehrinde gerçekleşeceğini ve başlığının ‘Adil, Dengeli ve Korkusuz’ olduğunu, Prens Muhammed bin Selman'ın İngilizce konuşacağını söyledi.

ABD’li sunucu bir başka videoda ise "Bu ülke, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri, İslam'ın doğduğu yer, dünyanın en büyük kum çölü, en büyük vadisi ve siyasi olarak dünyanın en büyük havalimanına sahip. Bu, gezegenin en önemli yerlerinden biridir. Ben buradayım, Suudi Arabistan'dayım." diye konuştu.

Dün, yetkililerle yapılan özel röportajlardan kesitler yayınlandı. Fox News kanalının sunucusu, Veliaht Prens'e hangi soruları sorması gerektiği konusunda Bakan Abdulaziz bin Selman'dan tavsiye istedi.

Bakan Abdulaziz bin Selman, gülümseyerek soruya, "Prens Muhammed bin Selman'a, bakanlarına ne zaman üç gün boyunca aralıksız sekiz saat uyumalarına izin vereceğini sorabilirsiniz" şeklinde yanıt vererek  çalışma yoğunluğuna işaret etti.

Fox News, dün Brett Baier'in Diriyye Platformu geliştirme teşkilatının CEO'su Jerry Inzerillo ile yaptığı röportajı yayınladı. Inzerillo, Diriyye bölgesini özgün olarak nitelendirdi ve dünyanın en büyük yaya dostu kültür şehri olacağını söyledi.


Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)

Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı'ndan bugün havalanan ve 90 ton yardım taşıyan beşinci yardım uçağı, Libya'nın Bingazi kentindeki Benina Uluslararası Havalimanı'na doğru yola çıktı.

Yardım uçağının, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Libya’da meydana gelen sel felaketinden etkilenenlere gıda ve barınma yardımı yapılması yönünde Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’ne (KSRelief) talimat vermesi doğrultusunda gönderildiği ifade edildi.

Gıda ve barınma yardımı taşıyan beşinci uçak (SPA)
Gıda ve barınma yardımı taşıyan beşinci uçak (SPA)

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetleyecek. Yardım çabaları Suudi Arabistan liderliğinin, kardeş ve dost ülkelerin yaşadıkları kriz ve sıkıntılar sırasında yanlarında yer alarak oynadığı insani rolü teyit ediyor.


Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, insani yardım çalışmaları da dahil bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı

Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, insani yardım çalışmaları da dahil bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı

Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında dün Neom’da toplandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Libya’da meydana gelen selden etkilenenlere yardım etme çabaları da dahil olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

Suudi Arabistan’ın bu çabalarının, dünyanın çeşitli yerlerindeki ihtiyaç sahibi ve sıkıntı içinde olan insanlara yardım sağladığı insani rolünden kaynaklandığı vurgulandı.

Kral Selman, oturumun başlangıcında, bu cumartesi gününe denk gelen ülkenin 93. Milli Günü’ne dikkat çekerek, bunun devletin tarihi ve başarılarından duyulan gururu yansıttığını söyledi.

Devletin şanlı ve onurlu başarılarından duyulan gururun, daha parlak ve müreffeh bir geleceğe olan isteğin altını çizen Kral Selman, ülkeye güvenlik, istikrar ve ulusal birlik bahşettiği için Yüce Allah’a hamdetti.

FOTO: Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Bakanlar Kurulu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a ‘ikili ilişkilerin güçlendirilmesine’ ilişkin gönderdiği mesaj da ele alındı. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan ile bazı ülkeler arasında gerçekleştirilen görüşmelerin içeriği gözden geçirildi.

Toplantının ardından Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı’na (SPA) açıklamalarda bulunan Enformasyon Bakanı Selman Duseri’ye göre, Bakanlar Kurulu’nda Suudi Arabistan’ın G77 Grubu’na katılımı ve Küba’daki G77+Çin Zirvesi’nin sonuçları tartışıldı.

Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler’in (BM), Suudi Arabistan’ın 2024 Dünya Çevre Günü kutlama etkinliklerine ev sahipliği yapacağı yönündeki duyurusunu değerlendirdi.

Bunun, ülkenin evrenin korunması ve sürdürülebilirliği konusunda yerel ve küresel düzeydeki öncü rolünü teyit ettiğini vurguladı. Bu adımın, Riyad’ın 2030 Vizyonu hedefleri doğrultusunda uluslararası çevre sorunlarını destekleme yönündeki sürekli çabalarını daha da pekiştirdiğine dikkat çekildi.

Toplantıda, Arap Birliği çatısı altında, Riyad merkezli bir Genel Sekreterlik ve Yürütme Ofisi’ne sahip olacak ‘Arap Siber Güvenlik Bakanları Konseyi’nin kurulma kararına övgüde bulunuldu.

Bu kararın, Suudi Arabistan tarafından, güvenlik ve istikrarın korunmasına yönelik işbirliğinin pekiştirilmesine katkıda bulunacağı aktarıldı. Önerinin sektördeki entegrasyonu en üst düzeye çıkarma amacı taşıdığı, ortak Arap eylemini geliştirme konusundaki isteği çerçevesinde sunulduğunun altı çizildi.

FOTO: Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Bakanlar Kurulu, Suudi ekonomisine yönelik uluslararası finans kurumları ve kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen olumlu değerlendirmelerin, 2030 Vizyonu çerçevesinde uygulanan ekonomik ve yapısal reformların öne çıkan rolünü yansıttığını vurguladı.

Bu reformların, petrol dışı sektör büyümesinin desteklenmesine, mali sürdürülebilirliğin devam etmesine ve kamu borcunun dengeli bir düzeyde korunmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekildi.

Toplantıda ayrıca, Riyad’ın ev sahipliği yaptığı, 110 milyar riyal üzerinde değere sahip mega projelerin lansmanı gerçekleştirilen Cityscape Global Fuarı’nın sonuçları ele alındı.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan ile Umman arasında enerji alanında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan ile Tayland arasında, diplomatik ve resmi pasaport sahiplerinin giriş vizesinden muaf tutulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan Kraliyet Geleneksel Sanatlar Enstitüsü ile Kore Ulusal Kültürel Miras Üniversitesi arasında, geleneksel sanatlar alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptına onay verildi.

Suudi Arabistan ve Azerbaycan arasında, terör suçlarıyla mücadele ve bunların finansmanı alanında bir işbirliği anlaşması onaylandı.

FOTO: Veliaht Prens Muhammed bin Selman NEOM’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında (SPA)
Veliaht Prens Muhammed bin Selman NEOM’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında (SPA)

Suudi Arabistan ve İspanya arasında enerji alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptı hakkında karşı tarafla görüşmesi için Enerji Bakanı’na yetki verildi.

Savunma Bakanı’na, Suudi Arabistan ile İngiltere arasında gizli verilerin karşılıklı korunmasına ilişkin bir anlaşma taslağı üzerinde karşı tarafla görüşme yetkisi verildi.

Suudi Arabistan ile Portekiz arasında, ekonomik alanda işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağı hakkında Portekiz tarafıyla görüşmek üzere, Ekonomi ve Planlama Bakanı yetkilendirildi.

Ulaştırma ve Lojistik Hizmetler Bakanı ve Sivil Havacılık Genel Otoritesi (GACA) Yönetim Kurulu Başkanı’na, Maldivler Sivil Havacılık Otoritesi ile deniz uçaklarına yönelik havalimanları alanında bir mutabakat zaptı taslağı konusunda, görüşmelerde bulunma yetkisi verildi.

Bakanlar Kurulu, Rekabet Genel Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı’na, Kuveyt’teki Rekabet Koruma Ajansı ile rekabetin korunması alanında işbirliğini öngören mutabakat taslağı konusunda, karşı tarafla görüşmelerde bulunmak üzere yetki verdi.

Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Otoritesi (SDAIA) Yönetim Kurulu Başkanı’na, Uluslararası Yapay Zeka Araştırma Merkezi (IRCAI) ve Slovenya’daki Jozef Stefan Enstitüsü (JSI) ile yapay zekada araştırma, geliştirme ve inovasyon konusunda işbirliğini içeren iki mutabakat zaptı hakkında görüşme yetkisi verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Suudi Arabistan Savunma Bakanı, Husi heyeti ile görüştü

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
TT

Suudi Arabistan Savunma Bakanı, Husi heyeti ile görüştü

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman, Yemen’deki barış sürecini destekleme çabalarını görüşmek üzere Riyad’ı ziyaret eden Husi sözcüsü Muhammed Abdusselam başkanlığındaki Sana heyetiyle bir araya geldi.

Bakan Selman, Husi sözcüsü Abdusselam başkanlığındaki heyetle yaptığı görüşmede, Suudi Arabistan’ın Yemen ve halkının yanında durduğunu, Yemenli partileri Yemen’de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı ve kalıcı bir siyasi çözüme ulaşmak için diyalog masasına oturmaya teşvik etme konusundaki kararlılığına vurgu yaptı.

SPA

Selman X platformu aracılığıyla yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Görüşmelerin amacına uluşmasını, Yemenli tarafların bir araya gelerek konuşup birleşmesini, böylece Yemen’in siyasi istikrar ve kalıcı çözüme ulaşmasını umuyoruz”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed el-Cabir başkanlığındaki Suudi iletişim ve koordinasyon ekibi tarafından Yemen’de barış sürecini destekleyecek bir yol haritasına ulaşma konusundaki tartışmaların olumlu sonuçlarını memnuniyetle karşıladı. Suudi ekibinin daha önce Yemen Cumhurbaşkanlığı Liderlik Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi ile yaptığı toplantıların tamamlayıcısı olarak gelen görüşmede, barış süreci için yol haritası çizme fikir ve seçeneklerine ulaşıldı. Görüşmede Umman Sultanlığı’ndan bir heyette yer aldı.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, BAE’li mevkidaşından mektup aldı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, BAE’li mevkidaşından mektup aldı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Birleşik Arap Emirlikleri ( BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan'dan iki kardeş ülke ve halklar arasındaki ikili ilişkilere ilişkin mektup aldı.

Mektup, Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mühendis Velid el-Hireyci'nin, BAE’nin Riyad Büyükelçisi Şeyh Nahyan bin Said al Nahyan ile Riyad’daki bakanlık merkezinde yaptığı görüşme sırasında teslim alındı.

Hireyci BAE’li büyükelçiden mektubu teslim alırken ( SPA)
Hireyci BAE’li büyükelçiden mektubu teslim alırken ( SPA)

Görüşmede, ikili ilişkiler gözden geçirilerek ortak çıkarları ilgilendiren konular ele alındı.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Pakistanlı mevkidaşı ile görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)
TT

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Pakistanlı mevkidaşı ile görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, New York'taki Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu’nun (BMGK) oturum aralarında Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani ile bir araya geldi.

SPA

Görüşmede, iki ülke ve iki kardeş halk arasındaki güçlü ilişkiler,  çeşitli işbirliği alanlarının güçlendirme ve geliştirme yolları görüşüldü. Ayrıca, ikili ve çok taraflı eylemlerin güçlendirilmesine ilişkin hususlar ile uluslararası meseleler ele alındı.