Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: İran’ın nükleer anlaşmanın yeniden yürürlüğe girmesi için imkanı gün geçtikçe azalıyor

ABD: İran’ın nükleer anlaşmanın yeniden yürürlüğe girmesi için imkanı gün geçtikçe azalıyor

Cuma, 1 Temmuz, 2022 - 09:15
Nükleer anlaşmanın Viyana’da gerçekleştirilen müzakereleri (Reuters)

Üst düzey ABD’li bir yetkili, ABD ve İran arasında Katar’ın Doha kendinde gerçekleşen dolaylı görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada görüşmelerde ilerleme kaydedilmediğini ve nükleer anlaşmanın yürürlüğe girme imkanının gün geçtikçe azaldığını açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkili, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Doha’da yaşananlardan sonra bir anlaşmaya varılması ihtimali eskisinden de az, gün geçtikçe de azalıyor” ifadelerini kullandı.

Yetkili, “Doha görüşmelerini en iyi ihtimalle anlaşmada bir tökezleme olarak tanımlayabiliriz. Ama bu durumda, bu tökezleme geriye gitmek demektir” dedi.

ABD’li yetkili, Avrupa Birliği yetkililerinin İran’ın nükleer faaliyetlerini sınırlanması karşılığında Tahran’a uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesi amacı ile arabuluculuk yaptığı Doha görüşmelerine ilişkin ayrıntıları paylaşmadı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Karşı tarafın belirsiz isteklerinin ve daha önce çözülmüş olan konuları yeniden masaya getirmelerinin Kapsamlı Ortak Eylem Planı (nükleer anlaşmanın resmi adı) ile bir bağlantısı yok. Bütün bunlar gösteriyor ki İran ve ABD arasında yapılması gereken tartışma, kalan sorunların çözülmesine ilişkin olmayacak. Aksine anlaşmaya karşılıklı bir şekilde dönüş yapılması sorunu İran’a kaldı.”


Editörün Seçimi

Multimedya