Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı: Vatandaşlarımız hala hac kaydı yapabilir, kayıtlar dolmadı

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı: Vatandaşlarımız hala hac kaydı yapabilir, kayıtlar dolmadı

Bakanlık, daha önce kayıt yaptıran kişilerin kayıtlarını acil durumlar nedeniyle iptal ettirdiği için kayıt imkanının devam ettiğini açıkladı
Cuma, 1 Temmuz, 2022 - 09:15
Hac yapmak isteyenlerin kayıt yaptırması için gerekli koşullar, geçerliliğini koruyor (SPA)

Hac ve Umre Bakanlığı Sözcüsü Hişam Said, ülke vatandaşlarının hac ibadeti için 150 bin kayıt imkanı olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada bakanlığın, ortak firmalar aracılığı ile vatandaşların kayıt yaptırabileceğini ancak kontrol işlemlerinin elektronik ortamdan yapılması gerektiğini belirtildi.

Bakanlık Sözcüsü Said, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada kayıt yaptırabilecek kişi sayısının az olduğunu belirtti. Said, kayıtlarda her yıl boşluk yaşandığını, önceden kayıt yaptıran kişilerin kişisel sorunlar veya acil durumlar nedeniyle kayıtlarını sildiğini açıkladı.

Said, hacı adaylarının başvuru yapmaları için gerekli koşullarda bir değişiklik olmadığını açıkladı. Yeni kayıt yaptırmak isteyen hacıların elektronik ortam üzerinden başvurular dolana kadar kayıt yapabileceğini belirtti. Yapılan açıklamada son kayıt tarihi için herhangi bir tarih verilmedi.

Hac ve Umre Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışarak hacı ve hacı adaylarına yönelik sahte kampanyalar düzenleyen kişilerin göz altına alındığını belirtti.

Hac ve Umre Bakanlığı, Suudi Arabistan’a acil vize isteyen İngiltere, ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen hacı adayları için ek uçak seferlerinin sağlandığını ve ilgili makamlarla birlikte çalışıldığını belirtti. Yapılan açıklamada hacı adaylarının elektronik sistemde karşılaştığı teknik sorunların çözülmesi için iletişim kurulduğu kaydedildi.

Bakanlığın, hacı adaylarının karşılaştığı zorlukların çözülmesi ve kutsal mekanları ziyaret etmelerini kolaylaştırmak için sürekli bir şekilde çalıştığı belirtildi. Bakanlığın ve yetkililerin, hacı adaylarının ibadetlerini gerçekleştirmeden önce Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaretlerde sorun yaşamamaları için günün 24 saati hacı adayları ile iletişimde olduğu kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya