Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye rejim güçleri ile muhalifler arasında çıkan çatışmalarda 4 asker öldürüldü

Suriye rejim güçleri ile muhalifler arasında çıkan çatışmalarda 4 asker öldürüldü

Cebel Zaviye sakinleri rejimin ve Şii milislerin bombardımanlarından mustarip
Cuma, 1 Temmuz, 2022 - 09:15
Suriyeli muhalifler, önceki gün düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden bir SMO unsurunu defnetti. (AFP)

Suriye rejim güçlerine mensup 4 kişi muhalif gruplarla ülkenin kuzeydoğusunda çıkan çatışmalarda öldürüldü. Önceki gün, Afrin’in güneyinde yer alan Basufan köyü civarında Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurlarını taşıyan bir minibüse füze saldırısı gerçekleştirilmiş ve 9 kişi hayatını kaybetmişti. Bazı kaynaklar füze saldırısının rejim tarafından yapıldığını bazıları ise Suriye Demokratik Güçleri (SDG) unsurları tarafından gerçekleştirildiğini iddia etmişti. Söz konusu saldırının ardından, Suriye Milli Ordusu (SMO) ve Zeytin Dalı bölgesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri, SDG ve rejimin kontrolündeki bölgeleri bombaladı.  

Suriye’nin kuzeydoğusundaki aktivistler, SMO bünyesindeki Fethul Mubin Operasyon odası güçlerinin, Lazkiye kırsalında yer alan Kubeyne’de, rejim ve Şii milis güçlerin sızma girişimini püskürttüğünü ve çıkan çatışmalarda 3 rejim askerinin öldürüldüğünü ayrıca bazı askerlerin de yaralandığını aktardı. Halep'in batısında Etarib beldesinde rejimin 46. Alay’ının konuşlandığı bölgede de çatışmalar yaşandı. Söz konusu çatışmalarda 1 rejim askeri öldürüldü 3’ü ise yaralandı.  

Bölgedeki kaynaklar, Suriye rejimi güçleri ile Hizbullah’ın da aralarında yer aldığı Şii milislerinin, İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye, Fuleyfil ve Deyr Sünbül bölgelerine yönelik topçu atışı gerçekleştirdiğini bildirdi. Suriye rejimi güçleri ayrıca Hama’nın 70 kilometre uzağındaki Gab Ovası bölgesini de bombaladı. Bombalama sonucu 5 sivil yaralandı ve tarım arazilerinde yangın çıktı. Rus savaş uçaklarının ise bölgede devriye uçuşu gerçekleştirdiği gözlemlendi.  


Bombardımanlarda sadece bu yıl 12 çiftçi öldü en az 40 kişi yaralandı

Cebel Zaviye sakinlerinden Ebu Hasan (62) bölgede sayıları 11 bine kadar azalan yerel halkın, Suriye rejimi ve Şii milislerin bombalamalarından muzdarip olduğunu söyledi. Ebu Hasan, özellikle rejimin kontrolündeki bölgelere temas noktasında yer alan köylerde büyük bir korkunun hâkim olduğunu belirterek, ‘’Rus uçakları sürekli üzerimizde uçuyor ve rejim bu bölgeleri düzenli olarak bombalıyor. Zorunlu haller dışında evimizden ayrılamıyoruz, geceleri çalışmak zorunda kalıyoruz. Gündüz zeytin ağaçlarıyla ya da üzüm bağlarıyla ilgilenmek intihar etmek gibi bir şey. Sadece bu yıl 12 çiftçi bombardımanda öldü en az 40 kişi yaralandı. Bölgedeki sağlık merkezleri hizmet dışı olduğundan yaralıları İdlib’e götürmek zorunda kalıyorlar ve yolda hayatını kaybedenler var’’ diye konuştu.  


Türkiye: 29 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi

Bu arada Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyindeki Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı bölgelerinde 29 PKK/YPG'li teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Bakanlığın açıklamasında, teröristlerin taciz ve saldırı girişimlerine misliyle karşılık verildiği, bu bağlamda, ‘’Suriye'nin kuzeyindeki Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı bölgelerine taciz ateşi açan 29 YPG'li teröristin başarılı bir operasyonla etkisiz hale getirildiği’’ kaydedildi.  

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, “Fırat Kalkanı bölgesinde konuşlu Türk kuvvetlerinin Menbiç’in kuzey kırsalında yer alan Arap Hasan köyü yakınlarındaki YPG unsurlarını hedef alan bombardımanında iki sivilin hayatını kaybettiğini ve bazı tarım arazilerinde yangın çıktığını’’ aktardı.  


Editörün Seçimi

Multimedya