Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin, Ukrayna savaşının dördüncü ayında 57. albayını kaybetti

Putin, Ukrayna savaşının dördüncü ayında 57. albayını kaybetti

Cuma, 1 Temmuz, 2022 - 12:30
Rus Yarbay Pavel Kislyakov (The Independent)

Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar yoğunlaşırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin savaşın dördüncü ayında 57. albayını kaybetti.

The Independent’ın haberine göre, 40 yaşındaki Yarbay Pavel Kislyakov, dün memleketi olan Moskova bölgesinde düzenlenen askeri törenle toprağa verildi.

Prestijli bir Rus paraşütçü birliğinin komutanı olan Kislyakov, Putin’in Rus kuvvetlerine Ukrayna’da ‘özel bir askeri operasyon’ başlatma emri vermesinden bu yana öldürüldüğü öğrenilen 57. albay oldu.

Haberlere göre Kislyakov, Rusya ordusunda Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve 11. Hava İndirme Tugayı’nın Operasyonel Bölümü’nün başkanıydı.

Ukraynalı bir asker Kislyakov’un ölümüyle ilgili olarak, “Yarbay Pavel Kislyakov sohbeti bıraktı. Bu milletin zaferi” dedi.

Yarbayın Ukrayna’da nerede öldürüldüğü hakkında hiçbir ayrıntı verilmedi. Ancak ölümü, Rusya’nın üst düzey askeri yetkililer anlamında büyük kayıplarının altını çizdi.

Ukrayna’da en az 12 generalin öldürüldüğüne inanılıyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’na göre, Rusya işgalin başlamasından bu yana yaklaşık 35 bin 600 Rus askeri kaybetti.

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı, tahıl ihracatının kolaylaştırılması için ‘iyi niyet’ göstergesi olarak, Ukrayna’nın Yılan Adası’ndan çekildiğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bunun Kiev’in Rusya ile savaşma yeteneğini temsil ettiğini söyledi.

Rusya’nın işgalin ilk gününde ele geçirdiği Yılan Adası, orada bulunan Ukrayna sınır muhafızlarının Rus savaş gemisinin teslim olma talebini reddetmesiyle dünya çapında ün kazandı.


Editörün Seçimi

Multimedya