Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan: Toprak kayması sonucu 20 ölü, onlarca kayıp var

Hindistan: Toprak kayması sonucu 20 ölü, onlarca kayıp var

Cumartesi, 2 Temmuz, 2022 - 09:00
Hindistan’ın Manipur eyaletindeki toprak kaymasının yaşandığı bölgede güvenlik güçleri ve yardım ekipleri (AFP)

Hindistan’ın kuzeydoğusunda bir demiryolu inşaat alanında yaşanan toprak kaymasında en az 20 kişi hayatını kaybederken, yardım ekipleri kayıp onlarca kişiyi aramaya devam ediyor.

Kurbanların çoğu, Manipur eyaletinde demiryolu inşaatı projesinde çalışan kara kuvvetlerindeki yedek askerlerdi. Ordu tarafından dün (Cuma) yapılan açıklamada, şu ana kadar 18 kişi sağ olarak kurtarıldı, ancak 15 yedek asker ve 29 sivilin hala kayıp olduğu belirtildi.

Fransız haber ajansı AFP’ye göre, ordu sözcüsü Sumit Kumar Sharma, yardım ekiplerinin kayaları kaldırıp, toprağı kazarak hayatta kalanları aradığını söyledi.


Manipur yerel yönetim başkanı Biren Singh, Twitter’da yaptığı paylaşımda 50’den fazla kişinin hala kayıp olduğunu belirterek, “Silahlı kuvvet mensupları da dahil olmak üzere birçok kişiyi kaybetmemiz çok üzücü” ifadelerini kullandı.

Hindistan’ın kuzeydoğu bölgesi, son haftalarda toprak kaymalarına ve sellere neden olan şiddetli yağışlara tanık oldu.

Hindistan’ın çeşitli bölgelerinde alışılmadık derecede şiddetli yağışların ardından yaşanan sel ve toprak kaymaları nedeniyle yılın başından bu yana en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Uzmanlar, iklim değişikliği olgusunun Hindistan da dahil olmak üzere dünya genelindeki aşırı hava olaylarını artırdığını belirtiyor. Hindistan’da barajlar, orman kaybı ve kalkınma projeleri, insani kayıp riskinin giderek arttığı afetlere katkıda bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya