Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya’da binden fazla maymun çiçeği vakası kaydedildi

Almanya’da binden fazla maymun çiçeği vakası kaydedildi

Cumartesi, 2 Temmuz, 2022 - 09:30
Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach ve Robert Koch Enstitüsü başkanı Lothar Wheeler (solda), 24 Mayıs 2022'de Bremen'deki Alman Doktorlar Konferansı'nın oturum aralarında maymun çiçeği üzerine bir basın toplantısında konuşuyor (AP)

Robert Koch Hastalık Kontrol Enstitüsü dün, Almanya'da şimdiye kadar binden fazla onaylanmış maymun çiçeği vakasının kaydedildiğini duyurdu.

Enstitü, dün itibariyle Almanya’daki 16 eyalettin tamamında bin 54 maymun çiçeği vakası görüldüğünü açıkladı.

Enstitü tarafından yapılan açıklamada, mevcut bilgilere göre Almanya’daki nüfusun genel sağlığına bakılarak hastalığın düşük riskli olarak değerlendirildiği kaydedildi.

Almanya’da ilk maymun çiçeği vakası 6 hafta önce tespit edildi.

Küresel sağlık uzmanı Timo Olrichs, bu sayıya ulaşmanın endişelenecek bir durum olmadığını ancak baştan kontrol edilmesinin daha iyi olabileceğini söyledi. Olrichs, durumun hiçbir şekilde koronavirüs pandemisi ile kıyaslanamayacağını kaydetti.

Olrichs, maymun çiçeği hastalığının bir aşı kullanılarak kontrol altına alınabileceğini belirtti.

Maymun çiçeği, 1980'den beri eradike edilen çiçek hastalığına kıyasla daha az ciddi bir hastalık olarak kabul edilir. Virüs insandan insana yakın fiziksel temas yoluyla geçiyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, virüs genelde eşcinsel erkeklerde görüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya