Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Hizbullah’ın faaliyetleri ile mücadeleyi görüştü

ABD, Hizbullah’ın faaliyetleri ile mücadeleyi görüştü

Washington yönetimi söz konusu meseleyi uluslararası bir toplantıda gündeme getirdi.
Cumartesi, 2 Temmuz, 2022 - 11:00

ABD yönetimi cuma günü yaptığı açıklamada, geçen ayın sonunda 30’dan fazla ülkedeki kolluk kuvvetleri ve terörle mücadele kurumlarının, Hizbullah’ın dünya çapındaki terörist eylemlerini ve suç faaliyetlerini takip etme ve bunları engellemeye yönelik uluslararası çabaları ele almak için toplantılar gerçekleştirdiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan kısa açıklamada, Lübnan Hizbullahı’nın terör eylemleri ve yasa dışı faaliyetleriyle mücadeleyi ele almak için Kolluk Kuvvetleri Koordinasyon Grubu’nun 29 ve 30 Haziran’da Avrupa’da 9’uncu toplantısını düzenlediğini bildirildi. Toplantıya, Ortadoğu, Güney ve Orta Amerika, Avrupa, Afrika, Hindistan, Pasifik ve Kuzey Amerika’dan 30’dan fazla hükümetin yanı sıra Avrupa Polis Teşkilatı’nın (Europol) katıldığı kaydedildi.

Söz konusu toplantıya ABD Dışişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve Hazine Bakanı’nın yanı sıra ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi’nden yetkililer de katıldı.

Bakanlık katılımcılar ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Hizbullah’ın devam eden küresel terör komplosu, silah tedariki ve mali planları tartışıldı. Ayrıca grubun gelecekte kolluk kuvvetlerinin takibinden kaçmak için takip edeceği yollara nasıl uyum sağlanacağı belirlendi.”

Açıklamaya göre söz konusu başlıkların yanı sıra Hizbullah’ın terör eylemlerini, suçlarını ve kendisiyle bağlantılı ağlarını engellemek için kolluk kuvvetlerinin veya finansal araçların nasıl kullanılabileceği de ele alındı.

Avrupa, Güney ve Orta Amerika ile Hint-Pasifik bölgesindeki hükümetlerin son yıllarda ulusal düzeyde, Hizbullah’ı terör örgütü ilan etme, kendi topraklarındaki operasyonlarını yasaklama veya sınırlama amacıyla aldıkları önlemler hız kazandı. Toplantıya katılanlar, söz konusu önlemlerin ortaklar arasında Hizbullah’ın küresel terörist ağlarına karşı mücadele çabalarında iş birliği yapma ihtiyacının kabul edildiğini gösterdiğini belirtti. Toplantı grubunun 2023’te tekrar bir araya geleceği bilgisi paylaşıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya