Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

New York eyaleti, ‘kürtaj hakkını’ güvence altına alacak

New York eyaleti, ‘kürtaj hakkını’ güvence altına alacak

Cumartesi, 2 Temmuz, 2022 - 14:45
ABD Yüksek Mahkemesi önünde “kürtaj hakkı” protestosu (Reuters)

ABD Yüksek Mahkemesi, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli ‘Roe-Wade Kararı’nı iptal etti. İptal kararı ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

ABD'nin New York eyaleti, dün kadınların kürtaj hakkının güvence altına alınacağını duyurdu. Eyalet senatosu eyalet anayasasında kürtaj hakkını garanti eden bir değişikliği onayladı. Böylece New York eyaleti yasası kürtajı yasallaştırdı. Açıklamada, değişikliğin ‘eşit haklarla ilgili değişikliği modernize etmeyi’ amaçladığı belirtildi.

Senato tarafından kabul edildikten sonra yasa eyalet meclisine gidecek. Buradan geçmesi beklenen yasa daha sonra referandum ile seçmenlerin önüne konulacak.

ABD'deki muhafazakarlar, ABD anayasasında ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli Roe-Wade Kararı’nı iptal etmek için on yıllardır mücadele ediyorlar. Yüksek Mahkeme geçen ay Roe-Wade Kararı’nı muhafazakar yargıçların yeni bir çoğunluk oyu ile iptal etti.

Karar beklenmesine rağmen, ülke çapında protestolara yol açtı ve uluslararası kınama aldı. Mahkemenin kararı, eyaletlerin kürtajla ilgili kendi kurallarını koyma yetkisini geri verdi. Eyaletlerin yarısından fazlasının bu uygulamayı yasaklaması bekleniyor. Bazı eyaletler ise kürtaj hakkını garanti etme sözü verdi.

New York Senatosu Çoğunluk Lideri Andrea Stewart-Cousins yaptığı açıklamada, "Roe-Wade Kararı’nın bozulması, New York eyaletinin kadınların yanında olmaya devam etmesi ve kadınları ve birey haklarını korumada ulusal düzeyde örnek olması gerektiğini açıkça ortaya koydu" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya