Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da nükleer santral konusunda daha kapsamlı bir yol izleniyor

Mısır’da nükleer santral konusunda daha kapsamlı bir yol izleniyor

Rosatom’a ilk elektrik santrali için ruhsat verildi.
Cumartesi, 2 Temmuz, 2022 - 12:00
Mısır ve Rusya liderleri, ed-Daba nükleer santralinin inşaası için Kahire’de anlaşma imzalandı. (Arşiv)

Rus şirketi Rosatom, Mısır ed-Daba nükleer santralinde ilk nükleer üniteyi inşa etme ruhsatının verilmesini ‘önemli bir adım’ olarak nitelendirirken bunun inşaat çalışmalarının başlamasının önünü açtığını vurguladı. Ed-Daba, Mısır tarafından inşaatı başlatılan ilk nükleer santral olma özelliğini taşıyor. Santral, başkent Kahire’nin yaklaşık 300 km kuzeybatısında, Akdeniz kıyısındaki Mersa Matruh şehrinde inşa ediliyor. Mısır Nükleer ve Radyolojik Düzenleme Kurumu (ENRRA) iki gün önce, ed-Daba nükleer santralinde ilk elektrik ünitesinin inşası için onay verdi.

Rus devletine bağlı nükleer enerji şirketi Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev dün şu açıklamada bulundu:

“Ed-Daba nükleer santrali, Afrika Kıtası’nda neslinin ilk örneği olacak. Ayrıca ülkeye, bölgedeki teknolojik önderliğini güçlendirmesi için de bir temel sağlayacak.”

Mısır, Rusya ile iş birliği içinde, her biri bin 200 megavat kapasiteli 4 nükleer reaktörden oluşan ve toplam 4 bin 800 megavat güç sağlayacak ed-Daba santralini inşa ediyor. Rosatom’a bağlı mühendislik birimi Atomstroyexport’ta Nükleer Santraller İnşaatı Projeleri Yönetimi’nde Başkan Yardımcısı Alexander Korchagin açıklamasında şunları söyledi:

“Ruhsat belgelerini hazırlarken harika bir iş çıkardık. Bu da doğal olarak, Mısır düzenleyici otoritesi tarafından bir inşaat ruhsatı verilmesiyle sonuçlandı. Şimdi bizi, ilk güç ünitesinde beton dökümünün başlaması ve inşa sürecinin aktif aşamasına geçiş dahil olmak üzere başka iddialı görevler bekliyor.”

Kahire ile Moskova arasında 2017 yılında ed-Daba nükleer santralinin kurulması için bir anlaşmaya varıldı. İmzalanan anlaşmalar, Rusya’nın tesisin inşası için faaliyete geçmesini, tesisin işletilmesi süresince nükleer yakıt tedariki sağlamasını, santralin faaliyete geçtiği ilk 10 yıl boyunca işletme ve bakımına destek olmasını ve Rus tarafının kullanılmış nükleer yakıtı depolamak üzere bir tesis inşa etmesini içeriyordu. Mısırlı yetkililere göre nükleer santralin ilk kısmının ve deneme süresinin 2026 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya