Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Usame bin Ladin’in oğlu Fransa’da resim sergisi açtı

Usame bin Ladin’in oğlu Fransa’da resim sergisi açtı

Cumartesi, 2 Temmuz, 2022 - 18:00
Ömer bin Ladin resimlerinin önünde poz verirken (AFP)

2011 yılında Pakistan'da ABD özel kuvvetleri tarafından öldürülen eski El Kaide lideri Usame bin Ladin'in oğlu Ömer bin Ladin evde karantina dönemlerinde kendini sanata adadı. Dünya çapında eserlerine artan talebin ardından Ladin’in oğlu çizimleri Fransa’da bir sergide yer alıyor.

Ömer bin Ladin karantina döneminde ‘önemli bir şey yapmadan evde vakit geçirdiklerini’ belirterek, “Eşim resim yapıyordu ve ben de bunu yapmaya çalışma ihtiyacı hissettim” dedi.


Youtube’dan izlediği videolarla çizim yapmayı öğrendiğini söyleyen Ömer, resim yapmanın kendisi için ilginç bir etkinliğe dönüştüğünü ifade etti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Bin Ladin, kişinin arzu ettiği şeyi elde etmesinin kendisini ‘çok mutlu’ eden bir adım olduğunu düşünüyor.


Sergilenen resimlerin çoğu, Suudi Arabistan'daki hayatının ilk yıllarını geçirdiği çocukluk ve ergenlik anılarını yansıtıyor.

Ladin açıklamasında, “Afganistan’a gitmeden önce 10 yaşındayken babamla birlikte Sudan’a taşındık” dedi.


Bu iki ülke Ömer bin Ladin'in çalışmalarında güçlü bir şekilde yer alıyor. Resimlerinden biri kırmızıya boyadığı dağları gösteriyor. Dağlar ‘muhteşem bir ülke’ olarak tanımladığı Afganistan'da yer alıyor.


Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle resim sergilerinden biri iptal edildi. Ancak bu kez, çoğu bol renklerle karakterize edilen 30 kadar tablo, Ömer bin Ladin'in kendisine yakın olduğu yerin yöneticisinden bir davet alması üzerine ikinci el eşyaların sergilendiği dev bir pazarda sergilendi.


Editörün Seçimi

Multimedya