Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'de yüzlerce uçuş, mürettebat sıkıntısı nedeniyle iptal edildi

ABD'de yüzlerce uçuş, mürettebat sıkıntısı nedeniyle iptal edildi

Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 06:30
ABD'nin Virginia eyaletindeki Ronald Reagan Havalimanı'nda yolcular beklerken (AFP)

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) havayollarının personel sıkıntısı nedeniyle yüzlerce uçuşun iptal etmesinin ardından, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatili için aileleriyle buluşmak üzere seyahat etmeyi planlayan birçok ABD’li, planlarını değiştirmek zorunda kalıyor.

Hava trafiğini takip etmek içi kurulan "Flightware" web sitesine göre, öğle saatlerinde yaklaşık 600 uçuş iptal edildi ve 2 bin 200'den fazla uçuş ertelendi.

Flightware geçtiğimiz cuma günü, 587 uçuşun iptal edildiğini ve yaklaşık sekiz bin seferin ise rötarlı gerçekleştiğini kaydetti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre ABD’deki havayolu şirketleri  pandemi öncesine göre yüzde 15 daha az mürettebatla çalışıyor ve uçuşlarda çok sayıda zorlukla karşılaşıyor.

ABD’deki havayolu şirketleri, soruna bir çözüm bulmak için çalıştıklarını ve Kovid-19 önlemleri nedeniyle satışa sunulan koltuk sayısının azaldığını göz önüne alarak, pilot ve mürettebat işe alımlarını hızlandırdıklarını açıklıyorlar.

Sektörün uzmanları, özellikle iklim ve pandemi açısından durumu daha da kötüleştiren diğer dış etkenlerden bahsediyor.

ABD Ulaştırma Bakanı Peter Buttigieg, paylaştığı bir tweet'te yolculara, uçuşların iptali durumunda seyahat biletlerinin ücretini iade alma hakları olduğunu hatırlattı.

Öte yandan Delta Air Lines pilotları perşembe günü, fazla mesainin telafi edilmesi adına daha yüksek ücret talep etmek için greve gitti.

Sendika temsilcilerinden Haisson Ambrosi CNN International haber kanalına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Aynı koltuğu iki kişiye satmak açıkçası sorumsuzluk. Pandeminin bitmesiyle birlikte pilot sayısını aşan uçuş eklemek de aynı şekilde sorumsuzluk.”

Ambrosi, sorunun bir “güvenlik sorunu” olduğunu da vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya