Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Esed ve Abdullahiyan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik olası operasyonunu değerlendirdi

Esed ve Abdullahiyan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik olası operasyonunu değerlendirdi

Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 07:00
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed (AP)

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik olası operasyonunu değerlendirdi.

DPA’nın haberine göre Esed, Suriye ordusu terör örgütlerine karşı ilerlediğinde Türkiye’nin Suriye topraklarına ‘saldırdığını’ öne sürdü.

Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik ‘saldırganlığını’ haklı çıkarmak için ‘yanlış ve yanıltıcı’ bahaneler kullandığını iddia eden Esed, Ankara’nın Birleşmiş Milletler Antlaşması hükümlerini, uluslararası hukuk ilkelerini ve iki komşu ülkeyi bir araya getirmesi gereken iyi komşuluk bağlarını ihlal ettiğini söyledi.

Esed, Suriye ve İran arasında son 10 yılda kurulan güçlü ilişkiye değinerek, bunun günümüzde Batı’nın dünyaya hakim olma çabaları karşısında ‘irade ittifakı’ olarak tanımlanabilecek bir ilişki haline geldiğini ifade etti.

Abdullahiyan ise, Esed’in Tahran’a yaptığı son ziyaretin büyük bir dönüm noktası olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkiler üzerinde derin sonuçları olduğunu dile getirdi.

Suriye’de sahadaki gelişmelere değinen Abdullahiyan, İsrail’in saldırılarının, Suriye’de güvenlik ve istikrarı bozmak amacıyla yürütülen terör savaşının araçlarından biri olduğunu söyledi.

İranlı bakan, ülkesinin Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekleme ve Suriye topraklarında herhangi bir askeri harekatı reddetme konusundaki kararlı tutumunu teyit etti.

Abdullahiyan, ayrıca geçen hafta Hazar Denizi zirvesinin oturum aralarında gerçekleşen görüşmeler ve İran’ın nükleer çalışmalarına ilişkin devam eden müzakerelerdeki son gelişmeler hakkında Esed’e bilgi verdi.

Görüşmede taraflar, ikili ilişkileri, ortak zorlukları ve Suriye ile İran’ı çeşitli alanlarda bir araya getiren yakın işbirliğini de tartıştı.

İki taraf, bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeleri de ele aldı.

Esed bu bağlamda, “Ukrayna’daki savaşın yanı sıra maskelerin düşmesi ve yalanların ortaya çıkmasıyla Batı’nın maruz kaldığı siyasi kayıplar, Suriye, İran’ın yanı sıra tüm ülkeler ve ilkelerini, haklarını ve kararlarının egemenliğini savunan halkların çıkarına yeni bir uluslararası dengenin başlangıcını işaret ediyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya