Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Genel İşçi Sendikası: Cumhurbaşkanı’nın önerdiği anayasa demokrasiyi tehdit edebilir

Tunus Genel İşçi Sendikası: Cumhurbaşkanı’nın önerdiği anayasa demokrasiyi tehdit edebilir

Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 07:45
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (Reuters)

Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT),  Tunus Cumhurbaşkanı için geniş yetkiler ve diğer devlet organ ve kurumları için azaltılmış rol içeren anayasa önerisinin demokrasiyi tehdit edebileceğini vurguladı.

Reuters’ın haberine göre, bir milyondan fazla üyesiyle ülkenin en büyük siyasi gücü olan Genel İşçi Sendikası, üyelerine Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından önerilen anayasa için istedikleri gibi oy kullanma özgürlüğü vereceğini bildirdi.

Seçmenler, 25 Temmuz’da yapılacak referandumda yeni anayasaya evet veya hayır oyu vermek üzere sandık başına gidecek.

Said’in bu hafta resmi gazetede yayınladığı, cumhurbaşkanı için geniş yetkiler ve parlamento için sınırlı bir rol içeren anayasa taslağı eleştirilere neden oldu.

Kays Said, muhaliflerinin ‘darbe’ olarak nitelendirdiği bir adımla, 2014 anayasasını bir kenara ittiği ve siyasi sistemi yeniden kurma sözü verdiği geçen yazdan bu yana ülkeyi kararnameyle yönetiyor.

Genel İşçi Sendikası, önerilen anayasanın özgürlükler ve haklarla ilgili bölümleri koruduğunu, ancak bazı kısıtlamalar ve güvencelerin yokluğunun bu özgürlükleri ve hakları tehdit edebileceğini ve onları ihlal etme fırsatı sunabileceğini ifade etti.

Yeni anayasa, onaylandığı takdirde siyasi gücün çoğunu Said’e verecek ve ona hükümet ve yargı üzerinde nihai yetki sağlayacak.

Daha önce, siyasi güç, hükümetin atanmasıve yasaların onaylanmasında ana rolü üstlenen parlamento tarafından doğrudan kullanılıyordu.

Ancak önerilen yeni anayasaya göre, parlamento üçte iki çoğunlukla hükümetten güvenoyunu geri çekebilecek olsa da, hükümet parlamentoya değil cumhurbaşkanına hesap verecek.

Anayasa, Said’e yasa tasarıları sunması, anlaşmalar önermesi, devlet bütçelerini formüle etmesi, hükümet bakanlarını atama veya görevden alma ve yargıçları atama yetkisi verecek.


Editörün Seçimi

Multimedya