Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan'da aralıklarla düzenlenen oturma eylemleri siyasi gerilimi tırmandırıyor

Sudan'da aralıklarla düzenlenen oturma eylemleri siyasi gerilimi tırmandırıyor

Yetkililer, üç büyük köprünün kapatılması kararı alırken muhalefet orduyla diyalog kapısını kapattı
Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 08:15
Başkent Hartum’da sivil yönetim talebiyle düzenlenen protestolardan bir kare (Reuters)

Sudan'da gerginlik tırmanıyor. Direniş Komiteleri’nin ve Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG), askeri yönetimin düşmesi talebiyle düzenlenen protesto gösterileri ve oturma eylemleriyle barışçıl olarak harekete geçildiğini duyurmasının ardından mevcut durum, önümüzdeki günlerde daha fazla gerilime ve halk ile ordu arasında her türlü olaya açık bir karşılaşmaya hazır görünüyor. Öte yandan Sudanlı yetkililer, ordu ve polis güçlerinden takviyeleri yoğunlaştırdılar. Yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle başkent Hartum neredeyse tamamen kapatıldı.

Güvenlik güçlerinin Hartum'da ve ülkenin diğer şehirlerinde 30 Haziran'daki barışçıl gösterilere gerçek mermiyle müdahale etmesi olayları hızlandırdı. Ertesi gün düzenlenen gösterilerde 10 kişi öldü, yüzlerce protestocu yaralandı, bir o kadarı da tutuklandı. Uluslararası toplumun aşırı şiddet kullanmanın bırakılması çağrıları arasında askeri yönetime karşı halkın öfkesi daha da arttı. Muhalefetteki ÖDBG ittifakının Merkez Konseyi, Kurban Bayramı'ndan sonra kapsamlı bir sivil itaatsizlik hazırlığı çerçevesinde Direniş Komiteleri ve askeri yönetimi reddeden tüm güçlerle tek bir alan ve basın koordinasyon merkezi kurulması çağrısında bulundu.

ÖDBG tarafından dün yapılan açıklamada, 30 Haziran sonrası yaşanan gelişmelere odaklanılırken askeri yönetim ile diyalog için herhangi bir adımın atılması görmezden gelindi. Şarku'l Avsat kaynaklarından, ÖDBG Merkez Konseyi’nin dün akşam mevcut siyasi durumu, özellikle de yönetim krizini çözmeye yönelik siyasi süreci görüşmek üzere bir toplantı düzenleme kararı aldığı bilgisine ulaştı. Yetkililer Hartum, Omdurman ve Bahri şehirlerini bağlayan üç ana köprüyü yeniden kapatırken, sıkı güvenlik önlemleri Hartum’da trafiği felç etti. Başkente giden yollarda askeri araçlarıyla yoğun bir şekilde konuşlandırılan askerler, toplu taşıma araçlarının ve özel araçların başkentin merkezine girmesini engellediler.

Öte yandan Direniş Komitelerinin çağrılarına yanıt olarak yüzlerce kişinin toplandığı Hartum'un güneyindeki el-Cevde Hastanesi önünde oturma eylemi devam etti. Omdurman'ın direniş komiteleri, oturma eylemiyle sona eren barışçıl yürüyüşlerin yeniden başlayacağını duyurdular. Yürüyüşlerin sona ereceği herhangi bir tarih ise verilmedi. ÖDBG, askeri yönetimin güvenlik servislerinin ve kaynaklarının devrimci güçleri bölmeye çalıştığını, bununda muhalif güçlerin birliklerinin ve uyumluluklarının bozulmasına katkı sağladığını belirtti. Açıklamada, ÖDBG’nin uluslararası ve bölgesel taraflardan ana aktörlere ülkedeki gelişmeler hakkında mektuplar gönderme ve Sudan halkının haklarını kazanması için verdiği barışçıl mücadelesine uluslararası ve bölgesel desteği harekete geçirme sürecinde olduğu kaydedildi.

Diğer taraftan Bağımsız Acil Durum Avukatları Komitesi, güvenlik yetkililerinin Cumhuriyet Savcılığı'nın Omdurman Kadınlar Hapishanesi'ndeki 30'dan fazla kadın tutuklunun serbest bırakılmasına ilişkin kararını uygulamayı reddettiklerini duyurdu. Bunu açık bir yasa ihlali ve yasadışı gözaltı suçu olarak değerlendiren Komite, bu tür uygulamaların tekrar etmesine karşı uyarırken Cumhuriyet Savcısını derhal olaya müdahale etmeye ve ‘yasal saçmalık’ olarak nitelediği duruma son vermeye çağırdı.

Sivil toplum kuruluşu Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi de 30 Haziran’ın, ordunun 25 Ekim 2021 tarihinde ülkede iktidarı ele geçirmesinden bu yana en fazla yaralanmanın meydana geldiği gün olduğunu açıkladı. Komite’ye göre Hartum'da ve ülkenin diğer şehirlerinde yaralananların sayısı 629'a ulaştı. Komiteden yapılan açıklamada, göğsünden yaralanan ve durumu kritik olan yaralı sayısının 53, göz yaşartıcı gaz kapsüllerinden kaynaklanan kafa travması vakasının 64, muhtemelen pompalı tüfek olduğu düşünülen saçma yarası vakasının 23, orduya ait askeri araçlar tarafından ezilme vakasının 10, gözünden yaralanan sayısının 12,  1 adet omuzdan keskin bir cisimle bıçaklanma vakası ve çok sayıda göz yaşartıcı gaz nedeniyle boğulma vakasının olduğu belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya