Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD ordusu, asker olma konusunda isteksiz veya uygun olmayan gençlerle karşı karşıya

ABD ordusu, asker olma konusunda isteksiz veya uygun olmayan gençlerle karşı karşıya

Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 13:15
ABD ordusunda görev almak üzere yemin eden askerler (ABD Ordusu web sitesi)

ABD’li eski bir üst düzey yetkili, ABD ordusunun gençleri askere almada sorun yaşadığını ve tamamen gönüllü gücün mevcudiyetinin tehlikede olabileceğini söyledi.

Söz konusu yetkili, ABC News’e verdiği demeçte, “Özel şirketler gençleri cezbetmek için etkileyici teşvikler kullandığından, ordu bugün askerliğin gençlere faydalarını anlatmada büyük bir zorlukla karşı karşıya” diye konuştu.


Yetkili, “Eskiden sunduğumuz, gazilere fayda sağlayan yasalar gibi pek çok şey bugün özel sektör tarafından sunuluyor. Dolayısıyla bunlar artık bir fayda değil” dedi.

Pentagon verileri, giderek daha az sayıda ABD’li gencin askere gitmek istediğini, obezite ve diğer problemler nedeniyle daha azının askerlik yapmaya uygun olduğunu gösteriyor.

Savunma Bakanlığı’nda Personel ve Hazırlık Müsteşarı olan Gilbert Cisneros, Silahlı Hizmetler Alt Komitesi oturumunda senatörlere hitaben konuşmasında, ülkenin rekabetçi iş piyasasını suçladı.

Cisneros, “Askeri yönetim, yetenekli, ilgili ve yenilikçi yetenekler için şiddetli bir rekabet içinde. Salgının etkileri ve askeri-sivil ayrımıyla şiddetlenen işgücü piyasası zorlu bir istihdam ortamı yaratıyor” dedi.


Savunma Bakanlığı’nın anket verilerine göre, gençlerin yalnızca yüzde 9’u askerlik yapma eğilimi gösteriyor. Bu, 15 yılda görülen en düşük sayı.

Gençlerin orduya katılmak istememe nedenleri arasında yaralanma, ölüm olasılığı, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer psikolojik sorunların yaşanacağına ilişkin endişeler yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya