Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen hükümetin bir ekibi, Husilerin Taiz müzakereleri ile ilgili iddialarına yanıt verdi

Yemen hükümetin bir ekibi, Husilerin Taiz müzakereleri ile ilgili iddialarına yanıt verdi

Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 11:45
Askeri komitesinin Amman’da düzlenen önceki toplantısından bir kare (Birleşmiş Milletler)

Yemenli bir yetkili, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg başkanlığında bu hafta başında Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirilecek toplantının, ihlalleri ve ateşkesi tartışmak üzere askeri komitenin özel bir toplantısı olacağını ve sınırların açılması konusu ile hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Taiz ve diğer bölgelerin sınır kapılarını açma konusunu ele alan bir hükümet ekibinin üyesi olan Nebil Cemil, Husilerin belirttiğinin aksine, Amman’da sınır kapısı ve yolların açılmasıyla ilgili yeni bir müzakere turu düzenlenmeyeceğini belirtti.

Cemil’in açıklamaları, Husi grubunun Yahya er-Rızami tarafından yayınlanan, meşruiyet heyetinin olmadığı ve Taiz halkının acılarını hafifletmede ciddiyet eksikliği olduğunu söylediği açıklamalarına yanıt olarak geldi.

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Uleymi birkaç gün önce, BM Yemen Özel Temsilcisi’ne Taiz şehrindeki kuşatma kaldırılmadan ve yollar açılmadan önce, Husi milisleriyle yeni dosyalar hakkında herhangi bir görüşme yapılmayacağını belirtmişti.

Nebil Cemil Şarku’l Avsat ile konuşmasında, Husilerin iddialarının asılsız olduğunu ve bunun dikkatleri başka yöne çekme girişimi olduğunu zira şimdiye kadar BM’nin Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg’in Taiz ve diğer bölgelerin sınır kapılarını açma önerilerini kabul etmeyi reddettiklerini belirtti.

Cemil “BM Özel Temsilcisi’nin Maskat’taki son görevinin yeni bir şey getirmediği görülüyor. Husiler hala yolları ve sınır kapılarını açmayı reddediyorlar ayrıca bunun yanı sıra ateşkesin herhangi bir hükmünü uygulamadan kaçınmak ve zaman kazanmak gibi en sevdikleri hobilerini yapmaya devam ediyorlar” dedi.

Cemil sözlerine “Şu anda Taiz yollarının açılmasıyla ilgili yeni bir müzakere turu yok. BM Özel Temsilcisi’nin ofisinden bu konuda herhangi bir davet almadık. Husiler hala yolları açmayı reddediyor. Özel Temsilci’nin Maskat’a yaptığı son ziyaretin yeni bir şey getirmediği ve hafta başındaki Amman toplantısının da ihlaller ve ateşkes ile ilgili olarak askeri ekip toplantısı olduğu görülüyor” diye devam etti.

Taiz ve diğer bölgelerin sınır kapılarının açılması ile ilgilenen hükümet ekibinden bir üye, bu konuda herhangi bir ilerleme sağlanmaksızın zamanın geçtiğini, bunun BM’nin Yemen Özel Temsilcisini ve uluslararası toplumu gerçek zorluklarla karşı karşıya bırakacağını belirtti.

Söz konusu üye “Özel Temsilci ve uluslararası toplumun, Husileri son ayına giren ateşkesin şartlarını uygulamaya zorlaması ya da bu grubun uzlaşmazlığını dünya kamuoyuna, barışın sağlanması ve savaşa son verilmesinin önünde bir engel olduğunu ortaya koyması gerekiyor. Zira gerçek adımlar atılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bunların yanı sıra, Yemen hükümetinden bir kaynak, ateşkes ve ihlalleri incelemekle ilgilenen askeri komite ekibinin dün, Ürdün’ün başkenti Amman’a gitmek için geçici başkent Aden’den ayrıldığını belirtti.

Adını vermek istemeyen bir kaynak, Şarku’l Avsat’a, “Askeri komite ekibinin sınırları ve yolları açmakla hiçbir ilgisi yok. Bu farklı bir ekip ve farklı dosyalara bakıyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya