Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna’da bombardıman korkusu buğday hasadını etkiliyor

Ukrayna’da bombardıman korkusu buğday hasadını etkiliyor

Çiftçiler yakıt ve işçi eksikliği sebebiyle sıkıntı yaşıyor
Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 11:45
23 Haziran’da Odessa bölgesindeki bir çiftlikte mahsulünü toplayan çiftçiler (EPA)

Ukraynalı çiftçi Sergiy Lyubarsky, ülkenin güneydoğusundaki devasa buğday tarlalarından birinde durup, yakıt eksikliği ve Rusya’nın bombardıman tehlikesi varken mahsulünü nasıl hasat edebileceğini düşünüyor.

Şarku’l Avsat’ın Fransız haber ajansı AFP’den aktardığı habere göre Lyubarsky “Hasat normalde 15 Temmuz civarında başlar ancak yakıt bulunsa bile çok pahalı. Lyubarsky’nin eski biçerdöveri, Luhansk şehrinin yaklaşık 30 kilometre batısında, Rus kuvvetleri mevzilerden çok uzak olmayan Rai-Oleksandrivka köyündeki çiftliğin bahçesinde boşta duruyor. Lyubarsky 170 hektarlık bir alanda çalışıyor. Bu tarlanın çoğunda buğday, arpa ve ayçiçeği yetiştiriyor. Bu ürünlerin hepsi, dünyanın önemli bir buğday üreticisi olan Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana uluslararası piyasalarda fiyatları yükselen tahılları oluşturuyor.

Lyubarsky “Şubat sonunda savaş başladığı için Mısır tohumu alamamıştık. İthal tohumların gelmesi iki ay kadar sürdü.” dedi. Çiftçi şu anda ekilmeyen arazinin “ordu tarafından kısmen askeri teçhizatı depolamak için kullanıldığını” açıklarken, yakındaki bir tepeyi göstererek, “Bak, Rus askerleri orada, sekiz kilometre ötesinde” ifadelerini kullandı.

Buğdayına gelince ise, çiftçinin zamanı daralıyor. Lyubarsky “En geç 10 Ağustos’a kadar bekleyebiliriz, o tarihten sonra tahıllar sertleşip yere düşecektir” dedi.

Aynı köyden başka bir çiftçi olan Anatoliy Moiseyenko da durumun belirsizliğine karşı şikayetini dile getiriyor. Buğdayını hasat etmek için yeterli mazotu olmasına rağmen, savaşın gidişatı konusunda endişe ediyor. Moiseyenko Ukraynalı askerlerin tarlasına düşen bir füze başlığını kaldırmasını izlerken, “Sorun savaş. Hasat mümkün olacak mı yoksa yine füzeler mi düşecek?” diye düşüncesini dile getirdi. Çifti sonra gülümseyerek, hasatın ‘biraz poker oynamaya benzediğini’ söyledi.

Komşu köy Riznykivka’da çiftçilik yapan Yaroslav Kokhan, 40 hektarlık buğdayının şimdiden heba olduğunu biliyor. 61 yaşındaki emekli adam, artık aktör veya biçerdöver kullanmadığı için normalde oğlunun hasadı yaptığını söylüyor.

Ancak 2014 yılında oğlu, Rusya’nın güneyindeki Krasnodar’da yaşamaya başladı. Aynı yıl, Moskova, Kiev’deki bir halk ayaklanmasının ardından Ukrayna’dan Kırım yarımadasını ilhak etmişti. Kokhan, oğlunun yılda birkaç kez arabayla gelip, buğdayı ekip, yabani otları ayıkladığını sonra da hasat için geldiğini söylüyor. Yaşlı adam bu yılki durumla ilgili olarak “Doğum gününde yani 25 Şubat’ta Ukrayna’ya dönecekti, ancak bir gün önce savaş çıktı” dedi.

Bu yüzden gelmediğini, eğer gelirse, 18 ila 60 yaş arası Ukraynalı erkeklere askerliğin zorunlu tutulması nedeniyle ülkeyi terk edemeyeceği için Rusya’daki ailesinin yanına geri dönemeyeceğini söyledi.

Yaşlı adam buğdayına ne olacağı konusunda, üzgün bir ifade ile evinin arkasındaki tarlaya bakarak, “Bence bir kibrit çöpü işi görür” dedi.

Biraz daha iyimser olan Lyubarsky ise, hala buğdayını hasat edebileceğini umuyor ve Eylül’de hasat edilecek ayçiçeklerini düşünerek “O zamana kadar, umarım barış içinde yaşıyor oluruz!” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya