Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Özbekistan Cumhurbaşkanı protestoların ardından Karakalpakistan’ın özerkliğini kısıtlama planlarını iptal etti

Özbekistan Cumhurbaşkanı protestoların ardından Karakalpakistan’ın özerkliğini kısıtlama planlarını iptal etti

Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 11:45
Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev (Reuters)

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, ülkenin kuzeybatı bölgesinde nadir görülen halk protestosunun ardından Karakalpakistan eyaletinin özerkliğini kısıtlama planlarını iptal etti.

Özbekistan’daki yetkililer, Cuma günü düzenlenen mitingin, kendi diline sahip etnik bir azınlık grubunun yaşadığı özerk bir cumhuriyet olan Karakalpakistan eyaletinin statüsünü değiştirecek anayasa değişikliği planlarını protesto amacı taşıdığını bildirdi.

Reuters’ın haberine göre, yerel ve hükümet yetkilileri, protestocuların bölgenin başkenti Nukus’ta düzenlenen yürüyüş ve mitingin ardından yerel hükümet binalarına girmeye çalıştıklarını ve polisin protestocuları dağıttığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, protestoların gerçekleştiği Karakalpakistan bölgesinde vatandaşların güvenliğini sağlamak, hak ve özgürlüklerini korumak, asayiş ve düzeni yeniden sağlamak amacıyla 3 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Özbekistan’ın mevcut anayasasına göre, Karkalpakistan Özbekistan içinde egemen bir cumhuriyet olarak tanımlanıyor ve referandum yoluyla ayrılma hakkına sahip.

Ancak önümüzdeki aylarda referandum yapılması planlanan yeni anayasa, Karakalpakistan’ın egemenliği veya ayrılma hakkını içermiyor.

Cumhurbaşkanı protestoların ardından dün Karakalpakistan’ı ziyareti sırasında, bölgenin statüsüyle ilgili değişikliklerin önerilen reformdan çıkarılması gerektiğini söyledi.

Karakalpakistan ile ilgili değişiklikler, cumhurbaşkanı tarafından önerilen medeni hakların güçlendirilmesini ve cumhurbaşkanlığı süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkarılmasını içeren anayasa reformunun bir parçasıydı.

Söz konusu değişiklik planlanan referandumda onaylanırsa, Mirziyoyev’e iki dönem daha aday olma fırsatı yaratacak.


Editörün Seçimi

Multimedya