Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Filistinlilerin itirazına rağmen Şirin Ebu Akile’yi öldüren kurşunu analiz edecek

İsrail, Filistinlilerin itirazına rağmen Şirin Ebu Akile’yi öldüren kurşunu analiz edecek

Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 11:45
Filistin asıllı ABD’li gazeteci Şirin Ebu Akile (Arşiv)

İsrail, Filistin asıllı ABD’li gazeteci Şirin Ebu Akile’yi öldüren kurşunun askerlerinden birinin silahından çıkıp çıkmadığını belirlemek için analiz edeceğini ve sonuçları birkaç saat içerisinde çıkacak olan analize ABD’li bir gözlemcinin katılacağını bildirdi.

Reuters’ın haberine göre, söz konusu kurşunu dün ABD’li bir güvenlik koordinatörüne teslim eden Filistinliler, İsrail’in analizde yer almayacağına dair kendilerine güvence verildiğini söyledi.

Washington konuyla ilgili henüz yorum yapmadı.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun muhabiri Ebu Akile, 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin’deki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Filistinliler, İsrail ordusunu Ebu Akile’yi kasten öldürmekle suçluyor.

İsrailli ise, Ebu Akile’nin bir çatışma sırasında yanlışlıkla bir İsrail askeri veya bir Filistinli tarafından vurulup vurulmadığını, kurşunun İsrail askerlerinin silahıyla uyuşup uyuşmadığını kontrol etmeden belirleyemeyeceğini öne sürüyor.

İsrail ordu sözcüsü Tuğgeneral Ran Kochav, “Balistik analizini ABD yapmayacak. Analizi baştan sona ABD’li bir gözlemcinin mevcudiyeti ile İsrail yapacak” dedi.

Kochav, İsrail Ordu Radyosu’na verdiği demeçte, “Önümüzdeki saat veya günlerde saatlerde, onu kazara biz mi, yoksa silahlı bir Filistinli mi öldürdü netleşecek. Onu biz öldürdüysek, sorumluluk alacağız ve olanlar için üzüntümüzü ifade edeceğiz” diye konuştu.

Filistin Başsavcısı Ekrem el-Hatib ise, analizin Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği’nde gerçekleştirileceğini söyledi.

Başsavcı Hatib, Filistin’in Sesi radyosuna verdiği demeçte, “ABD’li koordinatörden bu analizin kendileri tarafından yapılacağına ve süreçte İsrail tarafından herhangi bir katılım olmayacağına dair garanti alındı” dedi.

Başsavcı, kurşunun bugün kendilerine iade edilmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya