Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiliz gençlerin üçte biri sosyal medyadaki ‘mükemmel görüntü’ nedeniyle görünüşünü değiştirmeyi düşünüyor

İngiliz gençlerin üçte biri sosyal medyadaki ‘mükemmel görüntü’ nedeniyle görünüşünü değiştirmeyi düşünüyor

Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 13:45
Genç bir adam telefonuyla kendisinin fotoğrafını çekiyor (Sky News)

İngiltere merkezli sağlık ve fitness şirketi Origym tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, genç İngiliz erkeklerin üçte biri sosyal medyadaki ‘mükemmel görüntü kültürü’ nedeniyle görünüşlerini değiştirmeleri gerektiğini düşünüyor.

Sky News’in haberine göre, şirketin 2 bin fazla kişi üzerinde yürüttüğü araştırma, ideal imaja bağlılığın araştırmaya katılan her 10 gençten birinin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini ortaya koydu.

Araştırma, erkeklerin yüzde 40’ından fazlasının kas yapmak istediğini ve her 10 kişiden birinin anabolik steroid ilaçlar almak istediğini tespit etti.

Body Dysmorphic Foundation’dan Psikolog Rob Willson şu yorumu yaptı;

“Sosyal medyada özellikle erkeklere, idealize edilmiş bir güzelliğin belirli klişelerine uymaya çalışmaları yönünde çok fazla baskı var. Bu gerçek bir meydan okuma, çünkü biz buna kadınlar kadar alışkın değiliz. Son zamanlarda bu tür baskılara maruz kalıyoruz ve ne yazık ki kadınlar çok daha uzun süredir maruz kalıyor. Ancak şu anda erkekler üzerindeki baskıya karşı çok az hareket var.”

Staffordshire’den 26 yaşındaki George Mycock, bir genç olarak ‘bigorexia’ olarak bilinen kas dismorfisine maruz kaldı.

Durumu, gerçekte olduğundan daha az kaslı olduğunu düşündüğü anlamına geliyor.

Bir genç olarak, artık erkeğin ‘mükemmel imajı’ konusunda farkındalık yaratmakla ilgilenen Mycock şu ifadeleri kullandı;

“Fitness endüstrisine girdim ve tüm erkeklerin iri, kaslı, damarlarla kaplı olduğunu gördüm ve buna bağlı kalmam gerektiğini düşündüm. İşte o zaman düzensiz yeme, egzersiz bağımlılığı olmaya başladım. Uzun saatler egzersiz yaptım, yediğimi inanılmaz derecede kısıtladım. Sonunda bu karanlık yol intihar düşüncelerine yol açtı.”

Plastik cerrah Dr. John Skevofilax ise, bazı erkeklerin göğüslerinin büyümesine neden olabilecek steroidleri kötüye kullandığını söyledi.

Şu an İngiltere’de gösterimde olan ‘Aşk Adası’ dizisine dikkat çeken Skevofilax, “Dizideki genç erkeklere baktığınızda hepsinin karın kaslarının görünür olduğunu görüyorsunuz. Sanki kaslar gömleklerini yırtacak gibi. Bu yüzden erkekler bunu görüyor ve Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’in yıldızının parlak olduğu 80’leri taklit etmek istiyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya