Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz 14 kraliyet emri yayınladı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz 14 kraliyet emri yayınladı

Pazartesi, 4 Temmuz, 2022 - 09:15
Kral Selman’ın emriyle, Shihana bint Saleh Bakanlar Kurulu Sekreter Yardımcısı olan ilk kadın oldu

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in emri ile Bakanlar Kurulu Sekreteri Prens Abdurrahman bin Ayyaf Al Mukrin görevinden alınarak Kraliyet Divanı’na bakan rütbesiyle danışman olarak atandı. Dr. Bender bin Obeyd bin Hamud er-Raşid diğer görevlerine ek olarak bakan rütbesiyle Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Sekreteri olarak atandı. Vali Yardımcısı Eymen Seyyari, Suudi Arabistan Merkez Bankası’na bakan rütbesiyle başkan yardımcısı olarak görevlendirildi.

Shihana bint Saleh bin Abdullah Alazzaz, Kral Selman’ın emriyle Bakanlar Kurulu Sekreter Yardımcısı olan ilk kadın oldu.

Muhammed bin Abdullah bin Salih el-Amil Konsey İşlerinden Sorumlu Bakanlar Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı, Mansur bin Abdullah bin Ali bin Salama ise Veliaht Prens’in Müsteşar Yardımcısı olarak görevlendirildi. Abdulaziz bin İsmail bin Raşid Trabzoni, Kraliyet Mahkemesi Danışmanı olarak atandı.

Kral Selman’ın imzaladığı kararnameye göre, Prenses Hayfa binti Muhammed bin Saud bin Halid Al Abdul Rahman Al Saud Turizm Bakan Yardımcısı olarak atandı. Toplu Taşıma Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Rumeyh er-Rumeyh ise Toplu Taşıma Kurumu Başkanı oldu. İhab el Haşani Belediye, Köy İşleri ve İskan Bakan Yardımcısı oldu.

Müh. Abdulaziz Rumeyh Planlama ve Kalkınmadan Sorumlu Sağlık Bakan Yardımcısı, Ahmed bin Sufyan el-Hasan Ulaştırma ve Hizmetler Bakanı Yardımcısı, Halid bin Velid ez- Zaher Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Kral Selman ayrıca, yetkili makamları yeni kararları en kısa sürede uygulamaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya