Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan cumhurbaşkanına yakın bir savcı Disiplin Kurulu'na sevk edildi

Lübnan cumhurbaşkanına yakın bir savcı Disiplin Kurulu'na sevk edildi

Çarşamba, 6 Temmuz, 2022 - 17:30
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn (Arşiv - AFP)

Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a yakınlığıyla tanına Lübnan Dağı Temyiz Savcısı Hakim Gade Avn, bugün öğleden önce Hakimler Disiplin Kurulu Başkanı Hakim Cemal Haccar huzurunda uzun bir sorguya tabi tutuldu. Gade daha sonra savunma avukatının huzuruna çıktı.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, Şarku'l Avsat'a, Avn'ın ‘kendisi hakkındaki bir dizi dosyada birçok ihlal ve suiistimal yapmaktan ve aleyhindeki şikayetlerden dolayı sanık olarak hakim karşısına çıktığını’ söyledi.

Gade Avn hakkında ayrıca, Adalet Bakanı veya Yüksek Yargı Konseyi'nin onayı olmadan medya ve sosyal medya aracılığıyla siyasi açıklamalar yapmak ve pozisyon beyan etmek gibi suçlar da var.

Lübnan Dağı Temyiz Savcısı Hâkim Gade Avn, yolsuzlukla mücadele ve yargıçları siyasi otoritenin hegemonyasından kurtarma mücadelesi yürüttüğünü söyleyerek, meslektaşlarına birkaç kez kendisine eşlik etmeleri ve desteklemeleri için çağrıda bulunmasına rağmen Adalet Sarayı'nın dördüncü katındaki sorguya kimsenin desteği olmadan yalnız katıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya